|   | 

Do czego służy przedwzmacniacz gramofonowy?

Tak długo, jak nie jesteśmy właścicielami pierwszego gramofonu, zwykle nie mamy też pojęcia o tym, czym jest przedwzmacniacz gramofonowy. To właśnie dlatego wiele osób nie jest w stanie cieszyć się z idealnego dźwięku płyt winylowych zastanawiając się nieustannie, czy zakup gramofonu nie był decyzją chybioną. Jeśli więc odnosimy wrażenie, że gramofon gra wyjątkowo cicho, a do tego nie ma basu, najprawdopodobniej musimy uzupełnić naszą wiedzę na temat przedwzmacniacza.

Gdzie podpina się gramofon

Dziś możemy wskazać na przynajmniej kilka możliwości podłączenia gramofonu, kluczowe znaczenie ma więc to, na jakim sprzęcie zamierzamy słuchać muzyki. Najprostszą opcją wydaje się podłączenie gramofonu do słuchawek, choć nie sposób nie zgodzić się z tym, że jest to także opcja najrzadziej spotykana. Przeważnie jednak na przedniej ścianie sprzętu możemy znaleźć gniazdo słuchawkowe. Jeśli tylko taka forma słuchania wydaje się nam interesująca, nie musimy wcale myśleć o przedwzmacniaczu, ten rodzaj podpięcia gwarantuje nam bowiem jego obecność.

Choć obecność portu USB w gramofonie może podnieść ciśnienie niejednemu audiofilowi, połączenie sygnału analogowego i cyfrowego zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością wśród osób korzystających z gramofonów. Urządzenie posiadające wejście USB może przecież okazać się nieocenione, gdy zależy nam, aby pokaźna kolekcja USB, którą posiadamy, została zamieniona na pliki. Korzystanie z gramofonu w takiej formie nie jest przy tym skomplikowane. Konieczne jest, przede wszystkim, posiadanie kabla, za pomocą którego możemy połączyć sprzęt i komputer, potem zaś pozostaje nam jedynie zainstalować sterowniki i cieszyć się z uzyskanego w ten sposób efektu końcowego.

W tym miejscu wypada podkreślić, że jeśli nasz gramofon nie posiada przedwzmacniacza, a my wepniemy go w nieodpowiednie złącze wzmacniacza lub amplitunera, jest niemal pewne, że nie będzie grać właściwie. Sygnał, który jest zapisany w rowkach winylu oraz napięcie wyjściowe charakterystyczne dla wkładki gramofonowej sprawiają, że trudno liczyć nie tylko na basy, ale nawet na odpowiednią głośność. Nie warto w takim przypadku dochodzić do wniosku, że do wszystkiego można się przyzwyczaić. Nie będziemy przecież odczuwać żadnej przyjemności z słuchania, a ostatecznie – spalimy przetworniki w głośnikach.

Co z tym przedwzmacniaczem?

W domowych systemach gramofonowych z reguły możemy skorzystać z jednej z trzech opcji. Na pierwszy plan wysuwa się sytuacja, w której przedwzmacniacz gramofonowy jest wbudowany w gramofonie, możemy jednak mieć do czynienia także z zewnętrznym, oddzielnym przedwzmacniaczem, a także w postaci zintegrowanej z amplituderem.

Sam przedwzmacniacz gramofonowy to z kolei układ elektryczny. Jego najważniejszym zadaniem jest wzmacnianie sygnałów z wkładki gramofonowej. On też wyprowadza wspomniane sygnały wprost do urządzeń peryferyjnych takich, jak choćby wzmacniacz i amplituder. Jego zadaniem jest też wyrównywanie sygnałów, co eliminuje nienaturalne brzmienie.

Marcin

Zobacz również

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla