|   | 

Jak wybrać telewizor do ciasnego mieszkania?

Wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego telewizora do ciasnego salonu. Kupić większy telewizor i zawiesić na ścianie? Czy lepiej wybrać mniejszy i postawić na stoliku?  Na co trzeba zwracać uwagę? W tym artykule podpowiemy ci co możesz zrobić.

Sprawdź ile masz miejsca

Na początek upewnij się, że wiesz, ile przestrzeni masz do dyspozycji. Pomyśl gdzie chciałbyś, żeby stał sprzęt i zobacz co możesz przesunąć. Może to czas na przestawienie kanapy? Ponowną aranżację salonu? Jednym słowem sprawdź co możesz zrobić w tym zakresie. Kupno telewizora to inwestycja na lata, więc daj sobie trochę czasu. Nie chcesz przecież kupić urządzenia, które będzie za duże lub za małe - jedym słowem niepasujące do docelowego miejsca.

Telewizor na ścianę

Dobrym sposobem na zaoszczędzenie miejsca jest umieszczenie telewizora na ścianie. Wiele telewizorów ma funkcję montażu na ścianie, więc jest to opcja, którą warto sprawdzić. Takie modele są często lżejsze i cieńsze, co oznacza, że zajmują mniej miejsca niż "zwykłe" telewizory. Bardzo ważne jest to, żeby wybrać odpowiedni uchwyt do montażu tv na ścianę. Przy wyborze mocowania trzeba zwrócić uwagę na:

  • maksymalny ciężar telewizora - uchwyt musi go utrzymać przez długi czas,
  • standard VESA, czyli rozstaw śrub montażowych,
  • typ uchwytu - ścienny? sufitowy? obrotowy?
  • przeznaczenie, czyli trzeba upewnić się, że wybieramy uchwyt do telewizora, a nie np. do monitora. To wbrew pozorom nie jest błaha rzecz.

 

Telewizor na stoliku lub szafce

Jeśli z jakiegoś powodu zawieszenie telewizora na ścianie nie wchodzi w grę to rozważ opcję kupienia komody, stolika lub szafki (są specjalne meble pod telewizor). W takim przypadku musisz pamiętać o tym, żeby mebel stał równo i nieruchomo na podłodze. Blat musi być odpowiednio gruby lub wzmocniony, żeby nie odkształcał się pod wpływem ciężaru urządzenia. Wybór mebli na których możesz postawić telewizor jest ogromny, więc zakup będzie zależał głównie od budżetu, ilości miejsca w salonie oraz preferowanego designu, czyli tego, co ci się po prostu podoba.

Wybierz rodzaj telewizora

W takim razie, jeśli masz już wybrane odpowiednie miejsce to czas pomyśleć nad samym telewizorem. Zastanów się, jaki typ będzie dla ciebie najlepszy, a przede wszystkim jak duży ma być, tzn. ile cali musi mieć. To już zależy od tego, ile masz miejsca w salonie lub/i po prostu od twoich preferencji. Najczęściej wybierane są telewizory 32 calowe, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wybrał większy. Pamiętaj, że 1 cal to 2,54 centymetra, więc po tym już możesz orientacyjnie oszacować sobie wielkość ekranu.

Kolejnym ważnym parametrem jest typ ekranu. Można wybierać tu między LED, QLED, NEO LED, LCD czy OLED. Każdy wariant ma swoje wady i zalety, dlatego warto zapoznać się ze specyfikacją każdej opcji. Najczęściej wybieranym typem jest LED. Przy wyborze telewizora ważna jest również rozdzielczość. Im jest wyższa, tym lepszy będzie obraz. Jednak pamiętaj, że większa rozdzielczość to także większe koszty. 

 

Funkcje telewizora

Kolejnym krokiem jest wybór funkcji, jakie ma mieć telewizor. Jeśli chcesz korzystać z Internetu lub oglądać filmy w jakości HD, upewnij się, że model, który chcesz kupić, ma te opcje. Z jednej strony trzeba wybierać spośród puli takich telewizorów, które spełniają twoje oczekiwania pod względem funkcji, a z drugiej - muszą zmieścić się do ciasnego salonu. Zatem powinieneś dokładnie posprawdzać parametry i porównać ceny w różnych miejscach. Najprościej i najwygodniej jest zrobić to online, czyli wybrać sklep, gdzie jest duży wybór telewizorów i możesz posortować wyniki po interesujących cię filtrach, np. po wspomnianym standardzie VESA, maksymalnym obciążeniu, jakie może mieć uchwyt czy po przekątnej wyrażonej w calach. 

Jeśli zamierzasz powiesić telewizor na ścianie lub przymocować do sufitu warto uwzględnić gwarancję, która zapewni ci ochronę przed kosztownymi naprawami lub wymianą. Zwróć też uwagę na dodatkowe funkcje, które może oferować tv, takie jak łączność bezprzewodowa, liczba wejść USB i HDMI oraz obsługa programowania nagrań.

Podsumowując opcji wyboru telewizora do ciasnego salonu jest bardzo dużo. Większość decyzji opiera się na twoim budżecie i preferencjach wizualnych. Daj sobie czas, wymierz odpowiednie miejsce, poprzesuwaj meble, wybierz telewizor i ciesz się z nowej aranżacji swojego salonu! 

Artykuł partnera

Adrian

Zobacz również

  • Led do TV

    Led do TV to świetna gratka dla każdego fana nietuzinkowych efektów. Dodaj wnętrzu smaku, zaczynając od oświetlenia LED! Led za...

  • Power bank - jaki wybrać?

    Wiele osób zastanawia się jak wybrać powerbank? Przed nami poradnik zakupowy. Zdecydowana większość osób korzysta przynajmniej z...

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla