|   | 

Pióro kulkowe - wygoda pisania

Nazwa i budowa

Pióra kulkowe potocznie zwane są rollerami. Określenie to wynika z ich budowy i sposobu dysponowania atramentu w czasie pisania. Pióra kulkowe są niezwykle wygodne i proste w użytkowaniu, bowiem stanowią pewien swoisty kompromis między popularnymi długopisami a tradycyjnymi wiecznymi piórami. Pisze się nimi dużo bardziej komfortowo niż zwykłymi długopisami, a jednocześnie wymagają uzupełniania atramentu, czego można dokonać przy pomocy odpowiednio dobranych wkładów bądź atramentu w słoiczku i specjalnego tłoczka.

Zalety

Pióra kulkowe dostępne są w wielu modelach. Dodatkowo atrament oferowany jest w różnorodnej gamie kolorystycznej. Dzięki temu możemy dobrać model do naszych potrzeb tak, by pisanie było całkowitą przyjemnością, a dodatkowo możliwość wyboru kolorystyki atramentu, nada naszemu pismu indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru. Dodatkowo wysokiej jakości pióro kulkowe to gwarancja niezastąpionego i niezwykle wytrzymałego przyrządu piśmienniczego, który będzie służył przez lata. Jest to także idealny prezent zarówno dla bliskiej osoby, jak i dla kogoś któremu ofiarowanie podarku sprawia problemy i wymaga pomysłu na prezent jednocześnie zindywidualizowanego, a z drugiej strony stonowanego i w dobrym guście.

Pióro kulkowe a pióro wieczne i długopis

Oba pióra do czasu ich otwarcia nie wykazują żadnych różnic. Dopiero po zdjęciu skuwki odnotujemy odmienności w kształcie stalówki. Stalówka pióra kulkowego wygląda jak końcówka długopisu. Natomiast stalówka wiecznego pióra, może przybierać rozmaite kształty. Wynika to ze sposobu spływania atramentu do stalówki. W odniesieniu do długopisu, różnicę widać już na pierwszy rzut oka. W odróżnieniu jednak od pióra kulkowego, znaki stawiane przy pomocy długopisu nie są tak precyzyjne, jednocześnie pisanie długopisem nie wymaga wcześniejszego treningu, w związku z czym jest dedykowane co do zasady do codziennego użytku.

Budowa pióra kulkowego

Pióro kulkowe określane jest jako hybryda. Wynika to z połączenia przy jego budowie długopisu i wiecznego pióra. W związku z powyższym, zamiast stalówki mamy końcówkę piszącą wyposażoną w kulkę na którą spływa atrament przenoszony na kartkę.

Budowa pióra wiecznego

Wieczne pióro zbudowane jest z sześciu podstawowych elementów do których zalicza się stalówkę, spływak, sekcję, korpus, system do uzupełniania atramentu i skuwkę. Stalówka pióra odpowiedzialna jest za grubość linii kreślonej przez pióro. Spływak jest odpowiedzialny za przekazywanie atramentu, natomiast sekcja to miejsce osadzenia stalówki i spływaka, pełniące jednocześnie funkcję uchwytu podczas pisania. Korpus jest elementem w którym znajduje się nabój lub konwerter z atramentem. Ostatnim z elementów jest skuwka, do której zadań należy ochrona stalówki przed wysychaniem.

Długopis

Tusz stosowany w długopisach jest mniej podatny na wysychanie, w związku z czym nie wymaga stosowania skuwki, w związku z czym najczęściej stosowanym mechanizmem jest mechanizm kliknięcia lub obrotowy, pozwalający na osłonę końcówki piszącej. Zaletą długopisów jest kontrolowane działanie, w związku z tym polecane są do codziennego użytku. Jednakże z uwagi na linie dużo grubsze niż w przypadku piór kulkowych, mogą utrudniać pisanie osobom charakteryzującym się drobnym stylem pisma.

Podsumowanie

W przypadku dylematu co do wyboru pióra kulkowego, wiecznego czy długopisu, należy przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie o cel stosowania przyrządu piśmienniczego a także o charakter pisma. Chcąc stawiać precyzyjne linie lub wykonywać rysunki piórem, a także ceniąc sobie komfort pisania, warto zdecydować się na pióro kulkowe.

Marcin

Zobacz również

  • Dotacje unijne dla nowych firm

    Zakładając własną firmę przedsiębiorcy często stawiają pytanie o to, czy mają możliwość uzyskania dofinansowania. Pojawia się też...

  • Profesjonalne tłumaczenia na włoski

    Szacunki nie są nigdy przesadnie precyzyjne, powołując się na nie możemy jednak stwierdzić, że obecnie językiem włoskim posługuje się...

  • Artykuły biurowe

    W każdej firmie niezwykle istotną rolę pełnią materiały biurowe, meble i inne przedmioty, które są pomocne w prowadzeniu...

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla