|   | 

Pióro kulkowe - wygoda pisania

Nazwa i budowa

Pióra kulkowe potocznie zwane są rollerami. Określenie to wynika z ich budowy i sposobu dysponowania atramentu w czasie pisania. Pióra kulkowe są niezwykle wygodne i proste w użytkowaniu, bowiem stanowią pewien swoisty kompromis między popularnymi długopisami a tradycyjnymi wiecznymi piórami. Pisze się nimi dużo bardziej komfortowo niż zwykłymi długopisami, a jednocześnie wymagają uzupełniania atramentu, czego można dokonać przy pomocy odpowiednio dobranych wkładów bądź atramentu w słoiczku i specjalnego tłoczka.

Zalety

Pióra kulkowe dostępne są w wielu modelach. Dodatkowo atrament oferowany jest w różnorodnej gamie kolorystycznej. Dzięki temu możemy dobrać model do naszych potrzeb tak, by pisanie było całkowitą przyjemnością, a dodatkowo możliwość wyboru kolorystyki atramentu, nada naszemu pismu indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru. Dodatkowo wysokiej jakości pióro kulkowe to gwarancja niezastąpionego i niezwykle wytrzymałego przyrządu piśmienniczego, który będzie służył przez lata. Jest to także idealny prezent zarówno dla bliskiej osoby, jak i dla kogoś któremu ofiarowanie podarku sprawia problemy i wymaga pomysłu na prezent jednocześnie zindywidualizowanego, a z drugiej strony stonowanego i w dobrym guście.

Pióro kulkowe a pióro wieczne i długopis

Oba pióra do czasu ich otwarcia nie wykazują żadnych różnic. Dopiero po zdjęciu skuwki odnotujemy odmienności w kształcie stalówki. Stalówka pióra kulkowego wygląda jak końcówka długopisu. Natomiast stalówka wiecznego pióra, może przybierać rozmaite kształty. Wynika to ze sposobu spływania atramentu do stalówki. W odniesieniu do długopisu, różnicę widać już na pierwszy rzut oka. W odróżnieniu jednak od pióra kulkowego, znaki stawiane przy pomocy długopisu nie są tak precyzyjne, jednocześnie pisanie długopisem nie wymaga wcześniejszego treningu, w związku z czym jest dedykowane co do zasady do codziennego użytku.

Budowa pióra kulkowego

Pióro kulkowe określane jest jako hybryda. Wynika to z połączenia przy jego budowie długopisu i wiecznego pióra. W związku z powyższym, zamiast stalówki mamy końcówkę piszącą wyposażoną w kulkę na którą spływa atrament przenoszony na kartkę.

Budowa pióra wiecznego

Wieczne pióro zbudowane jest z sześciu podstawowych elementów do których zalicza się stalówkę, spływak, sekcję, korpus, system do uzupełniania atramentu i skuwkę. Stalówka pióra odpowiedzialna jest za grubość linii kreślonej przez pióro. Spływak jest odpowiedzialny za przekazywanie atramentu, natomiast sekcja to miejsce osadzenia stalówki i spływaka, pełniące jednocześnie funkcję uchwytu podczas pisania. Korpus jest elementem w którym znajduje się nabój lub konwerter z atramentem. Ostatnim z elementów jest skuwka, do której zadań należy ochrona stalówki przed wysychaniem.

Długopis

Tusz stosowany w długopisach jest mniej podatny na wysychanie, w związku z czym nie wymaga stosowania skuwki, w związku z czym najczęściej stosowanym mechanizmem jest mechanizm kliknięcia lub obrotowy, pozwalający na osłonę końcówki piszącej. Zaletą długopisów jest kontrolowane działanie, w związku z tym polecane są do codziennego użytku. Jednakże z uwagi na linie dużo grubsze niż w przypadku piór kulkowych, mogą utrudniać pisanie osobom charakteryzującym się drobnym stylem pisma.

Podsumowanie

W przypadku dylematu co do wyboru pióra kulkowego, wiecznego czy długopisu, należy przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie o cel stosowania przyrządu piśmienniczego a także o charakter pisma. Chcąc stawiać precyzyjne linie lub wykonywać rysunki piórem, a także ceniąc sobie komfort pisania, warto zdecydować się na pióro kulkowe.

Marcin

Zobacz również

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla