|   | 

12 z naszych ulubionych filmów o czarownicach


Czy to klasyczne kino, czy tandetne (w najlepszy sposób) flipy, oto 12 naszych ulubionych filmów o czarownicach do obejrzenia w Halloween.

W naszej zbiorowej wyobraźni postać czarownicy fascynuje tak samo jak i przeszkadza. Wynika to niewątpliwie z przypisywanego jej w popkulturze wizerunku, na przykład manipulacyjnej siły destrukcyjnej (jak pokazano w opublikowanym w 2016 roku filmie Zakochana czarownica, gdzie czarownica jest erotyzowana). Do tej mistyfikacji przyczyniły się również procesy czarownic z Salem w latach 1692 i 1693, odpowiedzialne za barbarzyńskie wyroki i egzekucje kilkuset osób oskarżonych o czary. Dziś jednak czarownica jest postrzegana jako feministyczna ikona. Jako dowód, że czarownica nie jest przestarzała, Vogue spogląda wstecz na 12 najlepszych filmów o czarownicach, aby wprowadzić Cię w nastrój Halloween.

1. Czarownice z Eastwick (1987)
Z gwiazdorską obsadą, w skład której wchodzą Cher, Susan Sarandon i Michelle Pfeiffer, nie było niespodzianką, że Czarownice z Eastwick stały się kultowym klasykiem. W tym filmie z lat 80. trzy młode kobiety mieszkają w Eastwick, wiosce na Rhode Island. W każdy czwartek trio spotykało się, by dobrze się bawić, aż do momentu, gdy w ich życiu pojawił się mężczyzna, Daryl Van Horne. Młode kobiety zaczynają wtedy rozwijać nadprzyrodzone zdolności.

2. The Craft (1996)
The Craft to klasyczny film młodzieżowy z lat 90. Sarah, nastolatka, przyjeżdża do Nowego Jorku, gdzie nikogo nie zna. Tam zaprzyjaźnia się z Nancy, Bonnie i Rochelle, trzema przyjaciółmi, którzy pasjonowali się ezoteryką i praktykowali magię w wolnym czasie. Bardzo szybko, Sarah otrzymuje specjalny prezent, którego inni nie mają. Prowadzi to do niespodziewanej rywalizacji, która może zaszkodzić dobremu samopoczuciu grupy.

3. The Crucible (1996)
Crucible jest adaptacją sztuki Arthura Millera pod tym samym tytułem. W 1692 roku kobiety z wioski Salem zebrały się w lesie z Titubą, czarną niewolnicą z Barbadosu. Rozpoczynają one rytuał zaklęcia miłosnego, ale zostają przerwane przez mieszkańców wioski. Spotkania te, według różnych pogłosek, z natury okazują się być satanistyczne.

4. Rosemary's Baby (1968)
Rosemary i Guy Woodhouse wprowadzają się do zniszczonego mieszkania z niepokojącą przeszłością na Manhattanie. Zaprzyjaźniają się z sąsiadami, Romanem i Minnie Castevet. Jednak ich wszechobecność bardzo szybko staje się przytłaczająca dla Rosemary, która zachodzi w ciążę ze swoim pierwszym dzieckiem.

5. Suspiria (1977)
Opowieść o Suspirii Dario Argento, wydana w 1977 roku, jest po prostu przerażająca. Suzy wyjeżdża z Ameryki, swojej ojczyzny, do Freiburga, gdzie zostaje przyjęta do prestiżowej akademii tańca. Po kilku zabójstwach w szkole, młoda kobieta dowiaduje się, że w tym samym miejscu mieszkała kiedyś czarownica zwana Matką Suspiriorum. Luca Guadagnino, reżyser filmu "Call Me By Your Name", wydał w 2018 roku własną wersję klasycznego filmu, w którym główną rolę zagrała Dakota Johnson.

6. Hocus Pocus (1993)
Hocus Pocus jest lepiej znany jako film Disneya, który wstrząsnął dzieciństwem wszystkich dzieci z lat 90. Max, nastolatek z Los Angeles, został zmuszony do przeprowadzki do Salem wraz z rodziną, gdzie, według legendy, mieszkały trzy siostry Sanderson (przerażające czarownice). W noc Halloween, młody człowiek włamał się do starego domu sióstr i zapalił czarną świecę płomieniową, która przywróciła je do życia.

7. Czarownica (2015)
Położony w Nowej Anglii, w 1630 roku. Para religijna żyjąca z dala od jakiejkolwiek cywilizacji, William i Katherine, miała pięcioro dzieci. Kiedy noworodek w tajemniczy sposób znika, a jego plony są sabotowane, członkowie rodziny walczą ze sobą.

8. Gałki do spania i miotły (1971)
W połowie drogi między filmem a kreskówką, pokrowcami i pałeczkami do sypialni, z Angelą Lansbury w roli głównej, to idealny film rodzinny na noc Halloween. Ponieważ wojna miała wkrótce uderzyć w Anglię, Eglantine Price musiała przyjąć i chronić trzy sieroty. Jako kobieta, która mieszka sama ze swoim kotem, potajemnie angażuje się w czary, aby znaleźć magiczną formułę, która uratuje kraj.

9. Czarownica Miłosna (2016)
Teraz czas na erotyczną czarownicę i jej walkę ze stereotypami. Po śmierci męża, młoda, piękna czarownica, Elaine, postanawia zostawić wszystko za sobą, aby rozpocząć swoje życie od nowa. Emocjonalnie zależna od innych i beznadziejna romantyczka, rozpaczliwie szuka swojego nowego, uroczego księcia. Dzięki swojej magicznej mocy udaje jej się przyciągnąć niektórych z nich, ale wydaje się im nieszczęśliwy, czasem nawet zabijając ich.

10. The Blair Witch Project (1999)
Na początku lat 90. grupa studentów filmowych (Heather Donahue, Joshua Leonard i Michael Williams) przeniosła się do lasu Black Hills w Maryland, aby zrealizować film dokumentalny o Blair Witch. Rok później znaleziono nagranie z ich śledztwa, ale nadal ich nie ma.

11. Magia praktyczna (1998)
To jest to, co lubimy nazywać meczem zrobionym w niebie. W "Praktycznej magii" Sandra Bullock i Nicole Kidman grają dwie siostry czarownice z okropną klątwą na nich: każdy mężczyzna, w którym się zakochają, umiera przedwcześnie. Sally, matka małej dziewczynki, która marzy o normalnym życiu, nie mogła udaremnić tego złego zaklęcia i znajduje się w konfrontacji ze śmiercią swojego ukochanego. Co do Gillian, spotyka tajemniczego mężczyznę.

12. The Crucible (1957)
Film, wyreżyserowany przez belgijskiego Raymonda Rouleau, skupia się na prawdziwych procesach czarownic z Salem. W XVII wieku młoda służąca Abigail Williams ma romans z mężem pani domu. Po zwolnieniu z pracy wykorzystuje czary, by się zemścić, zanim zostanie aresztowana i postawiona przed sądem, gdzie twierdzi, że jest tylko ofiarą spisku...

Czarownica 2 (2019) online

Marcin

Zobacz również

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla