|   | 

Gogglebox

fot. styl.fm

Gogglebox to polski serial typu reality show, realizowany przez stację TTV, a oparty na brytyjskim formacie. Oryginalny serial emitowany był w telewizji Chanel 4. Na antenie TTV serial jest emitowany od 2014 roku. Wyemitowano jedenaście sezonów, a na 2020 zaplanowano sezon dwunasty. Już liczba sezonów imponuje i wskazuje, jak wielką popularnością cieszy się ten program.

Prosty pomysł, który niespodziewanie chwycił

 Pomysł na ten format jest banalnie prosty. Wyobraźmy sobie, że po ciężkim dniu, z rodziną, czy przyjaciółmi siadamy przed telewizorem i skaczemy po kanałach, oglądając niezobowiązujące programy i oczywiście je głośno komentujemy. Któż z nas tego nie robi? A na czym polega program. Na pokazaniu właśnie tego, jak uczestnicy reality show oglądają telewizję i komentują programy oraz osoby w nich występujące, niekiedy w zabawny, a nawet niewybredny sposób. Mogłoby się wydawać, że nikogo opinie przypadkowych osób o telewizyjnych programach nie będą interesowały, a tymczasem Gogglebox stał się hitem ramówki TTV i specyficznym fenomenem, natomiast występujące w nim osoby - celebrytami. Nic w tym dziwnego, format ten wcześniej świetnie sprawdził się w Wielkiej Brytanii, nie tylko zdobywając rzesze wiernych widzów, ale też kilka prestiżowych nagród w tym wyróżnienie BAFTA (Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych). Równie chętnie został przywitany nad Wisłą, a jego oglądalność rosła z sezonu na sezon, osiągając przy dziewiątej edycji poziom sześciuset tysięcy oglądających, a w dziesiątej ponad siedemset tysięcy.

Na czym to polega?

Pomysł jest prosty. W poszczególnych odcinkach kilka par lub grup osób ogląda i komentuje programy telewizyjne. Jak twierdzą uczestnicy, komentowanie np. “Kuchennych rewolucji” odbywa się bez scenariusza, czyli uczestnicy wygłaszają własne, spontaniczne opinie. Dzieje się to nie w studio, ale w ich autentycznych domach i mieszkaniach, bez scenografów i makijażystek. Opinie, chociaż bywają ostre, czy kontrowersyjne nie są cenzurowane.

W czym tkwi fenomen programu?

To, co ujmuje widzów najbardziej to chyba właśnie autentyczność. Wypowiedzi są prawdziwe i spontaniczne. Ale to nie wszystko. Kolejnym ogromnym atutem programu jest różnorodność występujących w nim uczestników, są to osoby z różnych środowisk, z miast i wsi, w różnym wieku, dzięki czemu otrzymujemy spojrzenie na dany temat z bardzo wielu perspektyw. Oczywiście uczestnicy nie staliby się tak popularni (np. ich konta na instagramie obserwuje po kilkadziesiąt tysięcy followersów), gdyby tez nie uchylali rąbka swojej prywatności. Często to, co dzieje się na ekranie czy wygłaszany komentarz są pretekstem do rozmów o codzienności, a widzowie mogą zastanawiać się jakie relacje łączą uczestników. W ten sposób Gogglebox. Przed telewizorem stał się ulubionym przez widzów przeglądem programów tygodnia, okraszonym dużą dawką humoru. Zdobył sobie olbrzymią popularność i wiele osób decydowało się na wybór tej konkretnej stacji telewizyjnej, właśnie ze względu na ten program.

Więcej na: https://styl.fm/tagi/gogglebox

Paulina

Zobacz również

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla