|   | 

Jednoetapowa korekta lakieru samochodu - czy jest wystarczająca?

Zakres usług związanych z pielęgnacją karoserii samochodów stale się poszerza. Na tym polu zadomowiły się już dwie skuteczne metody przywracania pojazdom blasku - polerowanie jednostopniowe i dwustopniowe. W dzisiejszym artykule dowiesz się, na czym to polega i która opcja jest najlepsza dla Twojego samochodu.

Jednoetapowa korekta lakieru dla drobnych defektów

Im cieńsza warstwa lakieru jest usuwana z samochodu, tym mniej inwazyjne są podejmowane działania. W przypadku jednoetapowego procesu polerowania pady i pasty polerskie są nisko ścierne. Lakier jest naruszany tylko w niewielkim stopniu, wystarczającym do jego usunięcia:

  • Najmniejsze rysy (mikrozarysowania widoczne tylko pod światło)
  • Hologramy to małe rysy, które odbijają światło. Światło jest załamywane przez zadrapania, ptasie odchody i wgłębienia.
  • Opady deszczu pozostawiają warstwę utlenionej farby i trwałe plamy z wody.

Ta metoda jest wystarczająca, jeśli powłoka lakiernicza na samochodzie nie jest głęboko uszkodzona, a niedoskonałości są łagodne. Sprawdź jak wykonać jednoetapowa korektę lakieru na https://detailingobsessed.pl/porady/ehdq/jak-wykonac-dobry-one-step-na-lakierze.html

Kluczem do osiągnięcia zadowalających efektów jest praca pod okiem profesjonalisty z doświadczeniem, przy użyciu odpowiedniego sprzętu, akcesoriów i preparatów. Tytułowy one stage służy do jednoczesnego polerowania i korekty powierzchni karoserii pojazdu. Nowoczesne rozwiązania wykorzystują pastę polerską, którą rozprowadza profesjonalna myjnia samochodowa. Opcją jest również polerowanie ręczne, w zależności od potrzeb i oczekiwań.

Dwuetapowa korekta lakieru przy głębszych uszkodzeniach

W tym przypadku w pierwszym etapie stosuje się ścierne pasty i pady polerskie. Celem jest usunięcie głębszych zarysowań, swirli i hologramów. Powierzchnia lakieru jest traktowana bardzo precyzyjnie, aby uniknąć uszkodzenia właściwej, kolorowej warstwy. Dwuetapowy proces może być konieczny, zwłaszcza jeśli samochód jest stale narażony na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak uszkodzenia mechaniczne.

Po oczyszczeniu i przygotowaniu samochodu do dalszych prac, specjalista wykona następujące czynności.

Etap 1

Za pomocą past CUT i padów polerskich usuwamy wierzchnią warstwę lakieru bezbarwnego, w tym wszelkie rysy, niedoskonałości i zanieczyszczenia. Samochód jest teraz gotowy do drugiego etapu.

Tylko najgłębsze rysy mogą dotrzeć do warstwy właściwej i występują one rzadziej

Etap 2

Jest to ostatni etap wykończenia, który wpływa na estetykę. Powierzchnia samochodu jest opracowywana przy użyciu delikatniejszych past polerskich i padów o niskich właściwościach ściernych (delikatne pasty wykończeniowe). Samochód powinien błyszczeć tak, jakby dopiero co wyjechał z salonu.

Jednoetapowa korekta lakieru

Bezpieczeństwo karoserii: Zadbaj o swój samochód

Jednostopniowe i dwustopniowe metody polerowania są inwazyjne, dlatego nie powinny być stosowane częściej niż kilka razy w ciągu całego okresu eksploatacji powłoki lakierniczej. Usunięcie najcieńszej warstwy lakieru, ale wielokrotne, może naruszyć właściwą warstwę i doprowadzić do konieczności ponownego lakierowania. Warto to zrobić, aby zapobiec zadrapaniom i innym uszkodzeniom.

Koniecznie skorzystaj z profesjonalnej myjni samochodowej. Ryzyko zarysowań jest zminimalizowane. Codziennie należy usuwać wszelkie zabrudzenia, zwłaszcza te, które wchodzą w reakcję z lakierem. Warto również zainwestować w woskowanie samochodu. Tak zabezpieczony samochód jest mniej podatny na substancje wnikające w strukturę lakieru.

Maksymalny potencjał polerowania dwuetapowego i jednoetapowego

Nie zawsze, zwłaszcza w przypadku głębokich uszkodzeń i utrwalonych niedoskonałości, możliwe jest osiągnięcie perfekcji. Jedno jest jednak pewne - samochód po zakończonej usłudze będzie wyglądał znacznie lepiej niż przed nią. Niektóre niedoskonałości zostaną całkowicie usunięte, a inne znacznie zredukowane. Już sama ich redukcja sprawi, że niedoskonałości będą widoczne tylko z bliska i pod odpowiednim kątem. W normalnym użytkowaniu samochód nadal może wyglądać idealnie.

Marcin

Zobacz również

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla