|   | 

Klucz dynamometryczny do świec

Klucz dynamometryczny jest najbardziej zaawansowanym spośród wszystkich rodzajów kluczy. Kosztuje stosunkowo więcej niż klucze płaskie i oczkowe i jest bardziej skomplikowany w obsłudze, lecz zapewnia o wiele precyzyjniejsze dokręcanie śrub. Warto pamiętać, że służy on tylko i wyłącznie do ich przykręcania.

Jest kluczem przeznaczonym głównie do pracy ze skomplikowanymi urządzeniami elektrycznymi, wykonanymi z metali niezależnych, aluminium lub stopów wyjątkowo podatnych na zbyt silny nacisk punktowy. Do skutecznego operowania kluczem dynamometrycznym potrzebujemy również wiedzy o maksymalnej sile z jaką możemy dokręcić śrubę. Znakomicie sprawdza się również w pracy z elementami z tworzyw sztucznych, kompozytów węglowych i laminatów.

Klucz dynamometryczny jest więc niezbędny przy montażu wrażliwych na nacisk materiałów wykończeniowych w budownictwie, jest elementem wyposażenia każdego warsztatu oferującego naprawy samochodów i motocykli, jest niezastąpiony przy montażu świec. Jest też niesamowicie skuteczny w remoncie laminowanego kadłuba jachtu lub statku.

Działanie klucza dynamometrycznego

Klasyczny klucz płaski lub oczkowy nie jest komfortowym narzędziem w każdej sytuacji. Jego działanie polega na pełnym obrocie wokół śruby, na co nie zawsze jest miejsce. W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z klucza grzechotkowego z wymiennymi nasadkami. Nasadkę montuje się do specjalnego trzpienia, który wychodzi z głowicy lub jeśli pozwala na to głowica, wkłada się go w jej gniazdo. Dzięki mechanizmowi można wykonać kluczem krótki ruch, w czasie którego śruba pozostanie na miejscu. Przykładowo, chcąc wkręcić śrubę klasycznym kluczem, musielibyśmy zdjąć go ze śruby, ponownie ustawić, wykonać ruch i raz jeszcze powtórzyć całą czynność. Z kluczem grzechotkowym praca postępuje więc o wiele szybciej i wygodniej z racji braku konieczności zdejmowania klucza ze śruby.

Klucze dynamometryczne mają możliwość ustalenia konkretnej siły dokręcenie śruby, są więc najlepszym rozwiązaniem w przypadku naprawy i konserwacji urządzeń i mechanizmów wymagających ogromnej precyzji.

Jak działa ustalenie siły nacisku w kluczu dynamometrycznym i jak je ustawić

Klucz dynamometryczny opiera się na działaniu mechanizmu zapadek, które przeskakują w momencie oddziaływania na niego zbyt dużą siłą niż ustalono. Jeśli wykonamy zbyt mocny ruch, klucz wyda charakterystyczny dźwięk, a śruba nie ruszy się z miejsca.  

Prostsze modele kluczy dynamometrycznych reguluje się poprzez ruch rękojeścią. Zarówno na niej, jak i na głowicy znajdziemy odpowiednie wartości siły. Wykonując ruch rękojeścią ustalamy w przybliżeniu odpowiednią siłę nacisku. Następnie korzystając z podziałki zaznaczonej dookoła rękojeści precyzujemy siłę. Przykładowo, wartości na rękojeści oznaczone są co 10 Nm, a zależy nam na momencie pośrednim, załóżmy 25 Nm. Obracamy rękojeść na pozycję 20 Nm, następnie ustawiamy pozycję rękojeści na „0”, a następnie przekręcamy ją na „5”. Po ustawieniu odpowiedniego momentu obrotowego blokujemy klucz za pomocą pokrętła znajdującego się na końcu rączki. Warto pamiętać, aby po zakończeniu pracy odkręcić rękojeść do najniższej wartości podanej na podziałce.

Zakres momentu obrotowego różni się w zależności od modeli kluczy dynamometrycznych. Na rynku znajdziemy zarówno modele pozwalające na regulacje od 5 do 25 Nm, jak i większe klucze operujące w zakresie od 30 do 300 Nm.

https://dynamometryczne.pl/klucz-dynamometryczny-3834-18nm-do-swiec-force-p392

Adrian

Zobacz również

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla