|   | 

Obrączki ślubne, czyli istotny detal w najważniejszym dniu dla narzeczonych

Decyzję o zawarciu związku małżeńskiego podejmuje nadal bardzo duża ilość par. Poza walorami potwierdzenia miłości, oddania, złożenia przysięgi dochodzi jeszcze wiele pozytywnych kwestii społecznych i praktycznych. Symbolem związku małżeńskiego już od wielu wieków są obrączki ślubne, choć ich charakter na przestrzeni czasu ulegał zmianie. Jaka jest rola obrączek ślubnych w ceremonii zaślubin? Jakie są trendy w ich wykonaniu, na co decydują się młode pary?

Skromny ślub czy bajkowe przyjęcie? Obrączki to symboliczny element

Wymiana obrączek w polskiej tradycji ugruntowała się na tyle, że wydaje się nieodłącznym elementem zaślubin. Dotyczy nie tylko ślubów kościelnych, ale również w urzędach stanu cywilnego czy innych miejscach, na które młodzi uzyskali pozwolenie. Nie jest ona zawsze jednak tak oczywista dla mieszkańców innych krajów, gdzie mogą panować nieco inne zwyczaje. Wiadomo jednak, że obrączki ślubne to nie tylko symbol miłości i składanej przysięgi, ale również znak dla innych osób. Oznacza on, że osoba nosząca taką biżuterię jest zajęta, ma już towarzysza życia. Bez względu na wielkość ceremonii osoby zawierające związek zwykle decydują się na jakąś formę obrączek. Nie zawsze jednak po zaślubinach je noszą, choć zwykle jako symboliczną pamiątkę pozostawiają w ważnym miejscu. 

Sprawdzone materiały na obrączki ślubne

Jeszcze do niedawna najczęściej wybieranym materiałem na obrączki ślubne było żółte złoto. Klasyczne, zaokrąglone grube złote obrączki noszone przez prababcie, bez żadnych ozdób, czasem tylko z grawerem to ponadczasowy symbol małżeństwa. W dzisiejszych czasach ogromna konkurencja na rynku jubilerskim oraz nowoczesne trendy sprawiły, że można spotkać bardzo różnorodne podstawowe materiały, z których wykonywane są obrączki:

 • złoto:
  • żółte,
  • białe,
  • różowe,
 • platyna,
 • srebro,
 • tytan,
 • stal chirurgiczna,

Dodatki do obrączki ślubnej takie jak kamienie, inne materiały w designerskich projektach czy grawery we wnętrzu to osobne decyzje dotyczące biżuterii. Materiały czasami są ze sobą łączone. Każdy z nich posiada nieco inne właściwości, inną kolorystykę, a przede wszystkim - cenę. Jednak obok wyboru materiału wykonania nie mniej ważny staje się wzór obrączek ślubnych.

Szukasz wyjątkowych obrączek w okolicach Krakowa? Koniecznie odwiedź salon jubilerski Siudek, który mieści się w sercu Krakowa. Więcej na https://siudek.com.pl/obraczki-slubne/b_tmgm >>

Wybór wzorów i wykończeń obrączek ślubnych - czy da się podjąć szybką decyzję?

Pary narzeczeńskie decydując się na zawarcie związku małżeńskiego muszą podjąć również decyzję o wyborze obrączek ślubnych. Czasami mogą mieć jakiś "upatrzony" model, mieć preferencje dotyczące materiału wykonania czy estetyki. W salonach jubilerskich znajdują się często spore ilości modeli, wśród których można wybrać te jedyne. Często również obrączki ślubne poszukiwane są w katalogach czy sklepach internetowych. Salony tworzą nowoczesne kolekcje, jak również oferują produkty mocno nawiązujące do minimalistycznej tradycji. Różnorodne kształty, fazowane krawędzie, łączenia materiałów, kamienie szlachetne czy inne ozdoby pozwalają młodym wyrazić siebie w tej wyjątkowej biżuterii. Decyzja nie zawsze jest prosta, ale dzięki wspólnym jej podejmowaniu może pomóc w jeszcze lepszym poznaniu się nawzajem. 

Adrian

Zobacz również

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla