|   | 

Poradnik zakupowy pierwszego roweru szosowego

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z kolarstwem szosowym, ale nie jesteś pewien, jaki model roweru wybrać? Ten przewodnik pomoże Ci w wyborze odpowiedniego modelu. Ważne jest, aby zastanowić się nad pierwszym rowerem szosowym przed jego zakupem. Co powinieneś wziąć pod uwagę?

Co musisz wiedzieć o rowerze szosowym dla początkujących?

Zacznijmy od krótkiej definicji: Rower szosowy to rower zbudowany z prostej ramy i dwóch równej wielkości kół. Jest przeznaczony do szybkiej jazdy po nierównych drogach i posiada biegi zarówno przy pedałach, jak i przy tylnej osi. Rowery szosowe nie muszą być ograniczone do jednego typu roweru. Można wyróżnić wiele rodzajów rowerów jednośladowych dzięki szybkiemu postępowi technologicznemu i różnym warunkom użytkowania. Są to właśnie rowery szosowe.

  • aero - Rowery o wysokiej wydajności, które oferują maksymalny zysk aerodynamiczny i długą pozycję kolarza;
  • Classic - Rowery szosowe, które nadają się do wyścigów w niskiej pozycji;
  • Comfort (endurance) - Rowery te są bardziej wygodne do jazdy na długich dystansach, a rowerzysta jest w stanie siedzieć nieco wyżej niż na tradycyjnym rowerze szosowym.
  • gravel (żwir). Rowery szosowe, które nadają się do jazdy po szutrach, lasach i ścieżkach szutrowych. Mają szersze opony niż endurówki.

Każdy z tych parametrów pozwala na ich wykorzystanie w konkretnych zastosowaniach. Pierwszym krokiem w poszukiwaniach powinno być określenie potrzeb rowerzysty.

Dzięki nim będzie można określić, jaki typ roweru szosowego będzie dla niego najlepszy.

Jaki typ roweru szosowego wybrać? Bardzo ważne jest dopasowanie roweru.

Firma oferująca bike fitting jest świetnym rozwiązaniem, jeśli nie masz możliwości wyboru roweru. Usługa ta polega na dokładnej ocenie potrzeb rowerzysty i jego kondycji fizycznej w celu określenia najlepszego sprzętu. Pozwoli to nie tylko określić najlepszy sprzęt, ale także udzielić informacji o tym, jak prawidłowo jeździć i jak dopasować rower, aby uniknąć kontuzji. Pomoc ta nie jest przeznaczona tylko dla osób, które chcą kupić wysokiej jakości rower szosowy, ale nie są pewne, jaki wybrać. Do tej grupy należą również profesjonalni i doświadczeni rowerzyści.

Rower szosowy

Wybór poszczególnych komponentów do pierwszego roweru szosowego

Budżet jest największym ograniczeniem podczas zakupów i wyboru akcesoriów i sprzętu. Możliwe jest jednak skompletowanie odpowiedniego sprzętu nawet przy bardzo ograniczonych funduszach. Komponenty te będą zupełnie inne niż w rowerze, który kosztuje 8 czy 12 tysięcy.

Szukając dobrej jakości roweru warto sprawdzić sklep rowerowy online https://mocnerowery.pl/

Geometria ramy a postawa rowerzysty

Długość i wysokość poszczególnych elementów ma związek zarówno z pozycją jazdy, jak i zwrotnością sprzętu. Długa górna rama jest niezbędna do szybkiej jazdy. Pozwala ona na przyjęcie bardziej wyprostowanej pozycji i umożliwia większą kontrolę. Podobnie jak w przypadku główki, można obniżyć rurę sterową. Im bardziej odchylona pozycja, tym będzie ona niższa.

Jeśli rower ma być typu endurance i używany (jak sama nazwa wskazuje) do długich, wygodnych przejażdżek, dobrze jest wybrać krótszą ramę z większą główką. Te rowery jednośladowe mają ramę poziomą, która mierzy 545 mm długości.

Kolejną kwestią jest długość lub chainstay ogona. Wiadomo, że im krótsze są tylne widełki, tym bardziej aerodynamiczny i zwrotny będzie rower. Jednak sztywniejsze rowery mogą mieć mniejszą zdolność tłumienia drgań. Dłuższe chainstay oznacza bardziej komfortową jazdę.

Porównanie materiału ramy oraz sztywności i masy

Wybór ogranicza się do karbonu i aluminium. Różnice te są widoczne nie tylko w cenie, ale i w wadze. Aluminium będzie najlepszym wyborem, jeśli rower ma służyć do jazdy rekreacyjnej, a nie wyczynowej. Rama aluminiowa to najlepszy wybór na rower szosowy dla początkujących.

Jazda na aluminiowym rowerze jednośladowym nie jest przestępstwem. Wiele razy konstrukcje aluminiowe i węglowe są bardzo podobne pod względem wagi. Ramy karbonowe są mocniejsze i przekazują więcej energii z korby, ale tego nie możemy negować. Bardzo lekki rower nie zawsze jest najlepszym wyborem, ponieważ często jest to najbardziej odczuwalne podczas podjazdów. Może być przeszkodą w szybkich i ostrych zakrętach. Dlatego w oficjalnych wyścigach obowiązuje minimalna waga 6,8 kg. Warto zauważyć, że najlżejsze konstrukcje, jakie kiedykolwiek powstały, nie przekraczały 5 kg.

Rower posiada zarówno przednie jak i tylne przełożenia

Tarcze na przedniej korbie są przeznaczone do kolarstwa szosowego. Kolarstwo szosowe uwzględnia tylko jedno lub dwa przełożenia. 3 są zarezerwowane dla rowerów górskich lub trekkingowych. Tylna oś to już inna sprawa. Prawdopodobnie będziesz musiał wybrać między kasetą a wolnym kołem. Kaseta rowerowa to dobra opcja do osiągania większych prędkości i utrzymywania stałej kadencji. Zazwyczaj ma ona zakres 8-11 biegów.

Chociaż Twój pierwszy rower szosowy może mieć tylne koło w starszym stylu, oparte na wolnym kole, trudno będzie uzyskać więcej niż 7 tarcz. Różnice w przełożeniach są tym mniejsze, im więcej jest zębatek. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli jeden bieg okaże się zbyt niski lub zbyt wysoki.

Chwyty, kierownica i widelec przedni

Wyczynowi kolarze używają kierownic często określanych jako "barany", które mają wyraźnie zakrzywione końce. Pozwala to na szybszą i bardziej efektywną jazdę poprzez przyjęcie bardziej opływowej postawy. Taki układ kierownicy pozwala na regulację położenia rąk podczas jazdy, co zmniejsza zmęczenie na długich trasach. Podstawowa konstrukcja jest świetna dla początkujących, zwłaszcza jeśli nie czujesz się komfortowo jeżdżąc z baranem.

O tłumieniu drgań decyduje przedni widelec. Amortyzatory nie są wymagane w rowerach szosowych przeznaczonych dla początkujących i zaawansowanych. Drgania możesz zniwelować stosując aluminiową lub karbonową kierownicę. Będzie ona bardziej przydatna niż inne akcesoria.

Nie musisz zdejmować rąk z kierownicy ani nie musisz przestawiać biegów. Zalecana jest pierwsza opcja, a można to zrobić za pomocą kierownicy. Można ją ustawić w górnym lub dolnym położeniu. Aby z nich skorzystać, należy wcisnąć lub wyciągnąć rączkę do środka lub na zewnątrz.

Teraz wiesz, jaki rower szosowy kupić po przeczytaniu tych wskazówek. Możesz dostosować go do swoich potrzeb, aby uzyskać przyjemną jazdę.

Paulina

Zobacz również

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla