|   | 

Czym się kierować podczas wyboru komputera dla dziecka?

Pandemia koronawirusa i przejście na zdalną naukę w szkołach pokazało, że w obecnych czasach trudno obejść się bez komputera. Warto jednak dobrać sprzęt tak, by spełniał wszystkie wymogi bezpieczeństwa, a jednocześnie umożliwiał uczniowi korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw technologii. Czym się zatem kierować podczas wyboru komputera dla dziecka?

Co dla ucznia: laptop czy komputer stacjonarny?

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, jednak w przypadku wyboru komputera dla dziecka należy się szczególnie pochylić nad tą kwestią. Dzieci z reguły nie potrzebują sprzętu, który można bez trudu przenosić z miejsca na miejsce. Mobilny laptop sprawdzi się zatem bardziej u starszych uczniów czy studentów; młodszym dzieciom lepiej zapewnić dostęp do komputera stacjonarnego. Ułatwi to nie tylko dbanie o sprzęt – komputer nie będzie przenoszony, co minimalizuje ryzyko mechanicznego uszkodzenia – ale pomoże również kontrolować czas, jaki dziecko spędza przed ekranem. Zobacz promocje na komputery w Media Expert.

Komputery stacjonarne to także swoista inwestycja na przyszłość. Możliwości techniczne laptopów są niestety ograniczone, w tej kwestii komputer stacjonarny sprawdzi się o wiele lepiej. Przestarzały sprzęt można bowiem rozbudować lub wymienić w nim określone komponenty i w ten sposób unowocześnić komputer zgodnie z postępem technologicznym.

  

Komputer do nauki czy... gier?

Przy dobrym użyciu technologia jest w stanie nie tylko ułatwić naukę, ale również zapewnić rozrywkę. Szczególnie chętnie skorzystają z tego dzieci – oczywiście w wolnym czasie, a ponadto przy grach dostosowanych do wieku. Warto zatem zwrócić uwagę na parametry wybranego komputera, aby spełnił on techniczne wymagania popularnych gier. Nieprzekonanym przypominamy, że gry wideo także mogą pełnić funkcję edukacyjną. Gry komputerowe silnie stymulują mózg, uczą podejmowania decyzji i logicznego myślenia, ponadto rozwijają refleks, wyobraźnię przestrzenną czy zdolności komunikacyjne lub interpersonalne. Ważne jest jedynie, by rodzic umiał podsunąć dziecku te gry, które rzeczywiście wpłyną na umiejętności dziecka – przydatne zarówno w szkole, jak i w życiu codziennym.

  

Komputer dla dziecka: tani czy wydajny?

Na szerokim rynku urządzeń elektronicznych na szczęście łatwo znaleźć kompromis pomiędzy ceną a wydajnością sprzętu. Komputer przeznaczony dla dziecka nie musi przecież mieć specjalistycznej karty graficznej czy najpotężniejszego procesora. Bez trudu znajdziesz zatem wydajny sprzęt z optymalnej półki cenowej. Pamiętaj tylko, że komputer to jeszcze nie wszystko. Do nauki czy zabawy potrzebny będzie jeszcze odpowiedni monitor (najlepiej z technologią redukcji niebieskiego światła, która ochroni oczy dziecka), mysz i klawiatura w rozmiarach dostosowanych do dłoni najmłodszych, a także – w zależności od potrzeb – drukarka, głośniki lub inne urządzenia.

Adrian

Zobacz również

  • Jaki monitor dla gamera?

    Jeśli jesteś graczem, wiesz na pewno, że posiadanie potężnego procesora, dobrej karty graficznej, klawiatury, myszy i innych urządzeń...

  • Jak wybrać kartę graficzną

    Poza jednostką centralną (CPU), procesor graficzny (GPU) ma największy wpływ na wydajność Twojego komputera. Karta graficzna tłumaczy...

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla