|   | 

Jak wybrać kartę graficzną

Poza jednostką centralną (CPU), procesor graficzny (GPU) ma największy wpływ na wydajność Twojego komputera. Karta graficzna tłumaczy informacje, nad którymi pracuje Twój komputer, na obrazy i wysyła je na ekran. Im większa moc układu GPU, tym szybciej informacje mogą być wyświetlane i tym lepsze będą ogólne wrażenia wizualne.

W początkowym okresie funkcjonowania komputerów PC, CPU był odpowiedzialny za tłumaczenie informacji na obrazy zarządzane w specjalnych obszarach pamięci zwanych "buforami ramek", a następnie malowanie tych obrazów na wyświetlaczach. Procesory ogólnego przeznaczenia nie są zbyt szybkie w wykonywaniu tego typu procesów, dlatego też stworzono "akceleratory graficzne", które przyspieszają pracę. Stało się to tym bardziej istotne, im bardziej popularne stały się graficzne interfejsy użytkownika (GUI), takie jak Windows.

Dzisiejsze procesory graficzne są bardzo dobre w przetwarzaniu dużych ilości informacji graficznych i wykonywaniu zadań równoległych, co czyni je niewiarygodnie szybkimi, nie tylko przy wyświetlaniu tekstu i grafiki w okienkowych GUI, ale także przy przetwarzaniu grafiki 3D w dzisiejszych zaawansowanych grach wideo. Układy GPU mogą również sprawnie wykonywać inne procesy, w których wiele danych musi być manipulowanych równolegle.

Przeczytaj nasz przewodnik poniżej, aby dowiedzieć się więcej o wyborze odpowiedniej karty graficznej dla Ciebie.

Dlaczego twoja karta graficzna jest ważna?

Dla większości ludzi granie w gry jest najbardziej intensywnym zadaniem graficznym, jakie będziesz musiał wykonać na swoim komputerze. Nic więc dziwnego, że poważni gracze spędzają wiele godzin na badaniach nad najnowszą technologią procesorów graficznych i często regularnie aktualizują swoje procesory graficzne. W miarę jak procesory graficzne stają się coraz szybsze, w grach pisze się, by wykorzystać dodatkową szybkość, co napędza producentów do tworzenia jeszcze szybszych układów GPU.

Jeśli nie jesteś graczem, możliwości Twojej karty graficznej mogą nie być dla Ciebie tak ważne, chyba że korzystasz z innych typów aplikacji, które mogą bezpośrednio korzystać ze specjalnych możliwości przetwarzania danych przez kartę graficzną. Przykładem może być edycja wideo, gdzie procesor graficzny może być używany do przyspieszenia procesów, takich jak kodowanie wideo, oraz wspomagane komputerowo aplikacje do projektowania/produkcji (CAD/CAM), takie jak AutoCAD, które mogą również korzystać z procesora graficznego w celu znacznego zwiększenia wydajności.

Wybór procesora graficznego jest więc ważnym elementem budowy, zakupu lub modernizacji komputera. Jak w przypadku każdego komponentu komputera PC, pierwszym pytaniem, jakie należy zadać przy wyborze karty graficznej, jest jak ich użyjesz?

Gry

Branża gier komputerowych napędzała technologię GPU szybciej i dalej niż jakakolwiek inna grupa. Dzisiejsze gry na PC są bardziej realistyczne i złożone niż kiedykolwiek wcześniej, a rosnąca wydajność nowoczesnych procesorów graficznych jest zarówno częścią tego powodu, jak i odpowiedzią na zapotrzebowanie graczy na lepiej wyglądające gry.

Mówiąc wprost, jeśli budujesz komputer PC do gier, to procesor graficzny jest Twoim najważniejszym nabytkiem. Inne komponenty mogą mieć wpływ na wydajność, takie jak CPU i RAM, ale uzyskanie procesora graficznego, który jest zbyt słaby dla wybranych przez Ciebie gier, z pewnością będzie rozczarowujące.

Istnieją jednak różne rodzaje gier i nie wszystkie z nich wymagają najpotężniejszego układu GPU na rynku. Dlatego ważne jest, aby przeczytać wymaganą, zalecaną i optymalną specyfikację gry, aby mieć pewność, że otrzymasz odpowiedni układ GPU. Zakup najlepszego procesora graficznego, na jaki cię stać, to świetny sposób, by zabezpieczyć swoją budowę na przyszłość i utrzymać ją w gotowości do gry w popularne gry, które jeszcze nie zostały wydane.

Zastosowania wideo i profesjonalne

Inną wymagającą grupą użytkowników są ci, którzy wykonują złożone zadania, takie jak rendering 3D i edycja wideo. Wysokiej klasy aplikacje, takie jak AutoCAD i Adobe Premiere Pro, mogą wykorzystywać procesory graficzne do akceleracji przetwarzania i umożliwienia szybszych i wydajniejszych przepływów pracy.

W rzeczywistości, istnieje klasa procesorów graficznych, które są przeznaczone specjalnie dla tych użytkowników. Te procesory graficzne dla stacji roboczych są zoptymalizowane dla tych aplikacji, a ich sterowniki są certyfikowane jako stabilne i niezawodne. Te procesory graficzne nie zawsze są najlepsze w prowadzeniu gier, choć mogą być znacznie droższe niż konsumenckie.

W tym przewodniku skupimy się na większej liczbie kart graficznych głównego nurtu. Jeśli potrzebujesz układu GPU do zastosowań profesjonalnych, prawdopodobnie będziesz szukał najlepszych opcji poza normalnym rynkiem układów GPU.

Czy na pewno warto?

Jeśli nie grasz w gry lub nie uruchamiasz aplikacji kreatywnych, które mogą wykorzystywać procesor graficzny do przyspieszenia, być może nie będziesz musiał inwestować tyle pieniędzy w swoją kartę graficzną. Jeśli Twoim głównym zadaniem jest uruchamianie aplikacji zwiększających wydajność, przeglądanie stron internetowych, zarządzanie pocztą elektroniczną i innymi typowymi dla komputerów PC zadaniami niskiej klasy, będziesz chciał poświęcić więcej czasu na wybór odpowiedniej pamięci RAM, CPU i pamięci.

Zintegrowane vs. dyskretne układy GPU

Niektóre procesory mają zintegrowaną grafikę, tzn. procesory graficzne, które są wbudowane w ten sam komponent co sam CPU lub są w inny sposób ściśle powiązane z CPU. Te wbudowane elementy graficzne to zazwyczaj opcje o niskiej wydajności, które zapewniają wystarczającą moc dla systemu operacyjnego i działających przeglądarek internetowych, klientów poczty elektronicznej, aplikacji zwiększających wydajność i innych rutynowych programów, ale nie więcej niż wystarczającą do zwykłej gry.

Ten przewodnik dotyczy dyskretnych kart graficznych. Poszczególne układy GPU wahają się od stosunkowo niedrogich opcji podstawowych po niezwykle wydajne układy GPU, które same w sobie mogą kosztować znacznie ponad 1000 USD. Możesz kupić dyskretne procesory graficzne jako część gotowych systemów, do domowego komputera, aby zmodernizować starszy procesor graficzny, a nawet w laptopie.

Mobilność przeciwko biurku

Wybór procesora graficznego jest ważny nie tylko wtedy, gdy budujesz lub kupujesz nowy komputer stacjonarny. Komputery przenośne również wykorzystują procesory graficzne, a jeśli chcesz grać w podróży, powinieneś rozważyć, czy przenośny system jest wyposażony tylko we wbudowany procesor graficzny wbudowany w CPU, czy też posiada dyskretny procesor graficzny.

Był czas, gdy mobilne procesory graficzne były czymś zupełnie innym niż ich pulpitowe odpowiedniki. Dobrą wiadomością dla graczy mobilnych jest to, że dzisiejsze notebooki do gier wykorzystują dyskretne procesory graficzne, które są bardzo zbliżone pod względem wydajności do ich odpowiedników na rynku komputerów stacjonarnych lub są zoptymalizowane pod kątem dopasowania imponującej wydajności do bardzo cienkich i lekkich notebooków.

Ray tracing: najnowsze osiągnięcia w realistycznej grafice

Od czasu, gdy pierwotnie opracowaliśmy ten przewodnik, na ulice wyszła nowa technologia, która obiecuje radykalnie poprawić jakość grafiki w grach. Technologia ta, znana jako "ray tracing", umożliwia uzyskanie bardziej realistycznych efektów świetlnych dzięki technikom, które zasadniczo symulują zachowanie się światła. Jak mówi Nvidia:

"Ray Tracing" oblicza kolor pikseli, śledząc ścieżkę, którą światło mogłoby przejść z oka widza przez wirtualną scenę 3D. Podczas przechodzenia przez scenę światło może odbijać się od jednego obiektu do drugiego (powodując odbicia), być blokowane przez obiekty (powodując cienie) lub przechodzić przez obiekty przezroczyste lub półprzezroczyste (powodując załamania). Wszystkie te interakcje są łączone w celu utworzenia ostatecznego koloru piksela, który jest następnie wyświetlany na ekranie.

Adrian

Zobacz również

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla