|   | 

Jak wybrać najlepszy ekran komputera

Może jesteś w trakcie wybierania komputera stacjonarnego lub przenośnego, albo masz już laptopa, ale nie jesteś zadowolony z ilości ekranowych nieruchomości, które oferuje - tak czy inaczej, nadszedł czas, aby wprowadzić 411 do ogromnego świata monitorów komputerowych, aby dowiedzieć się, który produkt lub produkty spełniają Twoje dokładne potrzeby.

Rozwój monitorów komputerowych

Dawniej znane jako jednostki wyświetlające obraz (VDU), najwcześniejsze monitory początkowo wdrażały oprawy oświetleniowe, dzięki którym technicy komputerowi mogli monitorować wydajność swoich podzespołów i wiedzieć, czy ich sprzęt działa prawidłowo. W miarę postępu technologicznego monitory komputerowe przeszły długą drogę, jeśli chodzi o to, co mogą wyświetlać i jak to robią.

Krótko mówiąc, monitor, który musisz kupić, zależy od tego, do czego będziesz używał komputera przede wszystkim, a to można podzielić na trzy szerokie kategorie: ogólne/biznesowe użycie, profesjonalna grafika i gry. Nie każdy monitor jest tworzony jednakowo, ponieważ pewne cechy fizyczne i zintegrowane technologie na danym produkcie mogą zapewnić najlepsze rezultaty w uruchamianiu aplikacji do gier, w przeciwieństwie do narzędzi biurowych czy profesjonalnych programów do projektowania graficznego/ edycji wideo.

Należy zauważyć, że monitory mają swoje własne słownictwo i żargon, które trzeba zrozumieć, aby dokonać świadomego zakupu. Na szczęście Newegg Insider posiada obszerny przewodnik do monitorowania terminów, które musisz znać przed zanurzeniem się w temat.

Rodzaje monitorów

Na powierzchni, rozmiar ekranu wydaje się być jedyną różnicą pomiędzy monitorami, poza marką. Zanim przejdziemy do tego, co dzieje się za każdym ekranem i co Twój komputer może potrzebować zrobić, aby uzyskać właściwe wyniki, najlepiej jest przedstawić różne rodzaje monitorów oraz różne kształty i rozmiary, które istnieją.

Ogólne zastosowanie

Monitory do ogólnego użytku znajdują się w domu lub biurze i są najczęściej używane do uruchamiania aplikacji Microsoft Office, przeglądarek internetowych lub programów komputerowych, które nie wymagają rozbudowanej obróbki graficznej. Dlatego na podstawie stosunkowo niskiej ceny można zazwyczaj stwierdzić, które monitory są przeznaczone do ogólnego użytku. Ponieważ produkty te obsługują ekonomiczne budżety, Twój komputer nie wymaga wysokiej jakości specyfikacji ani bieżących aktualizacji, aby móc właściwie korzystać z tych standardowych monitorów.

Profesjonalny (projekty graficzne, fotograficzne i wideo)

Jeśli jesteś artystą cyfrowym, twórcą treści lub po prostu nowicjuszem w dziedzinie rozrywki wizualnej, koniecznie musisz zapoznać się z możliwościami profesjonalnego projektowania/edycji monitora. Bez względu na to, czy projektujesz coś, co ma być wyświetlane w druku, czy na stronie internetowej, odpowiedni kolor (a tym samym twórczą atmosferę) można łatwo uznać za pewnik.

Jeśli zdecydujesz się obniżyć koszty i wybierzesz niższy monitor, kolory, które miałeś na myśli po zakończeniu projektu mogą wyglądać zupełnie inaczej na innych monitorach. Oczywiście musisz już mieć komputer, na którym można uruchomić programy takie jak Adobe Photoshop lub Apple Final Cut Pro.

Gry

Podobnie jak znaczna część wyświetlanych gier wideo, monitory gier muszą być szybkie. "Szybki" odnosi się do częstotliwości odświeżania i czasu reakcji każdego wyświetlacza. Szybkość aktualizacji wynosi obecnie do 240 Hz, co oznacza, że obrazy twojej gry są wyświetlane z przepustowością 240 klatek na sekundę (jest to płynne jak masło!). Czas reakcji wyświetlacza może mieć krytyczne znaczenie dla tego, czy częstotliwość odświeżania monitora wygląda dobrze, ponieważ jest to miara tego, jak szybko można zmieniać kolory; najszybszy czas reakcji na monitorze wynosi obecnie 1 milisekundę (ms).

Jak omówiono w osobnej sekcji poniżej, monitory do gier mogą również zawierać technologię "adaptacyjnej synchronizacji", która praktycznie eliminuje rozdarcia i zacinanie się, dopasowując monitor do częstotliwości odświeżania obrazów wypychanych przez kartę graficzną.

UltraWide

Jak sama nazwa wskazuje, ultraszerokie monitory rozszerzają się w lewo i w prawo, aby zapewnić więcej miejsca na ekranie, który może symulować wydajność produkcyjną przy jednoczesnym użyciu dwóch lub więcej monitorów. Monitory Ultrawide idealnie nadają się do jednoczesnego oglądania wielu aplikacji i mogą być biznesowym wyświetlaczem wybranym przez profesjonalistę.

Rozmiar ekranu (przekątna) i współczynnik proporcji (szerokość i wysokość) są niezbędne do zrozumienia unikalnych rozdzielczości, które można uzyskać za pomocą ultraszerokokątnych monitorów - a my zajmiemy się większą ich liczbą, wraz z funkcjami, które są niezbędne do rozważenia przy wprowadzaniu nowego monitora na rynek.

Monitory zakrzywione

Całkiem nowy na rynku konsumenckim entuzjazm dla zakrzywionych ekranów, który rozpoczął się około 2014 roku od telewizorów Samsung i LG, rozszerzył się teraz na monitory komputerowe. Podobnie jak ultraszerokie monitory, zakrzywione monitory mają szerokość rozszerzoną w lewo i w prawo, która zakrzywia się w kierunku widza. Od czasu jej wprowadzenia, głównym celem tej funkcji było zapewnienie większego zanurzenia. Ostatecznie, monitory te mogą dawać większe wrażenie głębi niż konwencjonalne płaskie ekrany.

HDR

Krótko mówiąc, zawartość HDR (High Dynamic Range) wykorzystuje najnowszą technologię przestrzeni barw do symulacji żywych kolorów na ekranie. Technologia HDR, po raz pierwszy zastosowana w fotografii, ma na celu poprawę jakości kontrastu w celu uzyskania ciemniejszych czerni i czystszych bieli. Monitory HDR dobrze współpracują zarówno z profesjonalnymi aplikacjami wizualnymi, jak i grami wysokiej jakości. Oczywiście, Twoje specyfikacje powinny być zgodne ze standardem i spełniać najnowsze minimalne wymagania dla tych aplikacji - i aby uzyskać naprawdę szybkie gry, należy spróbować znaleźć monitor HDR o niskim czasie reakcji.

Ekran dotykowy

Jest rok 2019, a większość ekranów, które widzisz na wolności, ma funkcję dotykową - ale te funkcje są wciąż stosunkowo rzadkie w świecie monitorów. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie monitory są wyposażone we wbudowane fizyczne elementy sterowania sprzętowego do regulacji ekranu i ustawień obrazu. Niektóre monitory z ekranem dotykowym oferują dodatkowe udogodnienia w postaci dotykowej nakładki na ekran. Co najważniejsze, monitory z ekranem dotykowym są szeroko wykorzystywane do kompatybilnych zastosowań edukacyjnych i komercyjnych. Niezależnie od tego, czy jest to interaktywna aplikacja do nauki dla uczniów czwartej klasy, czy też urządzenie do obsługi punktów sprzedaży (POS) na trybunach stadionu sportowego, monitory z ekranem dotykowym mogą wymagać specjalnego sprzętu i oprogramowania do prawidłowego funkcjonowania.

 

Adrian

Zobacz również

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla