|   | 

Jaki monitor dla gamera?

Jeśli jesteś graczem, wiesz na pewno, że posiadanie potężnego procesora, dobrej karty graficznej, klawiatury, myszy i innych urządzeń peryferyjnych jest idealne dla dobrego doświadczenia. Ale przede wszystkim, powinieneś mieć najlepszy monitor gry, który będzie im towarzyszył, aby zakończyć konfigurację gry.

Ale w końcu zostawiamy monitory w środku, a jakość monitora robi całą różnicę. Pozwala to na uzyskanie wyższych rozdzielczości, które pozwalają na uzyskanie bardziej szczegółowego obrazu, większej liczby klatek na sekundę, ostrzejszych i bardziej wyrazistych kolorów oraz szerszych kątów widzenia wśród wielu innych czynników.

Jednak rynek monitorów do gier jest nasycony tysiącami produktów. To sprawia, że bardzo trudno jest wybrać najlepszy monitor do gry, który odpowiada Twoim specyficznym potrzebom. Tutaj staramy się podkreślić czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie jednego i najlepszych monitorów do gier, projektowania, edycji wideo i innych profesjonalnych prac.

Jakie są najlepsze monitory do gier?

Po pierwsze, musimy zrozumieć, że istnieje kilka rodzajów monitorów, które są odpowiednie dla większości użytkowników, i że wiele z nich może wydawać się takie same, ale nie są one.

Wraz z pojawieniem się nowych gier wymagane są pewne specjalne funkcje, takie jak konieczność poszerzenia przestrzeni barw, zwiększenia rozdzielczości w celu uzyskania większej ilości szczegółów i jeszcze bardziej precyzyjnej regulacji kontrastu.

Wielkość i rozdzielczość

Rozmiar wyświetlacza monitora jest określany poprzez pomiar ekranu od narożnika do narożnika, nie licząc krawędzi otaczających monitor.

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego dla Ciebie rozmiaru, wszystko zależy od przestrzeni, którą masz do dyspozycji na monitorze. Na przykład, nie ma sensu inwestować w zakrzywiony 34-calowy monitor, jeśli nie umeblowałeś pokoju, czyż nie?

Mamy także kwestię gustu, ponieważ mamy możliwość zakupu dwóch (lub więcej) monitorów i rozszerzenia naszego ekranu pomiędzy nimi, lub po prostu zainwestowania w większy monitor jako kolejną alternatywę.

Kiedy mówimy o rozdzielczości monitora, pamiętajmy, że jest ona osiągana dzięki liczbie pikseli, które monitor posiada w poziomie i w pionie. Im więcej pikseli ma, tym obraz jest ostrzejszy i bardziej szczegółowy.

Obecnie rozdzielczość najczęściej spotykana na monitorach dla graczy to Full HD (1920 x 1080), który oferuje wyraźny obraz i jest bardzo przystępny cenowo, przy stosunkowo przystępnych modelach i dobrej wydajności.

Jako rekomendację radzimy nie kupować monitorów do gier o rozdzielczości niższej niż Full HD, ponieważ zazwyczaj nie wyświetlają one dobrej jakości obrazu.

Jako "niefortunna alternatywa" warto rozejrzeć się za monitorami 4K, ponieważ choć ich cena jest nieco wyższa, to jakość obrazu jest zaskakująco lepsza niż w przypadku konwencjonalnych monitorów Full HD. Ale pamiętaj, że do uruchomienia gier w wysokiej rozdzielczości (np. 4K) potrzebna jest dobra konfiguracja komputera.

Jeśli planujesz rozliczyć się za rozdzielczość 2K lub 1440p, sprawdź naszą listę najlepszych monitorów 2K. Możesz zaoszczędzić wystarczająco dużo pieniędzy na swoim monitorze, aby kupić więcej urządzeń do doskonale zbalansowanej gry.

Częstotliwość odświeżania

Kolejną bardzo ważną kwestią, którą należy przeanalizować, jest częstotliwość odświeżania, która jest coraz bardziej poszukiwana przez graczy, ponieważ monitor o wysokiej częstotliwości odświeżania ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o szybką i dokładną grę.

Szybkość aktualizacji wskazuje, ile obrazów wyświetla monitor na sekundę. Obecnie, najczęstszym wskaźnikiem występującym na zwykłych monitorach jest 60 Hz. Ponieważ jednak ten artykuł skupia się na monitorach gier, zalecamy poszukiwanie aktualizacji powyżej 90 Hz.

Jeśli jesteś profesjonalnym graczem lub nawet zwykłym graczem, który polega na sekundach, aby wykonać ruch, ten wskaźnik aktualizacji może oznaczać Twoją wygraną lub przegraną. Na tym rynku możemy znaleźć szeroką gamę odmian, od 60 do 240Hz.

Czas reakcji

Czas reakcji monitora możemy uznać za prędkość, z jaką piksele zmieniają się z jednego koloru na drugi.

Chodzi o to, aby szukać jak najmniejszych wartości, ponieważ obraz ten nie ma opóźnień i zapobiega pojawianiu się na ekranie obrazów duchów, które są niczym innym jak śladami spowodowanymi bardzo wysokimi czasami reakcji, kiedy piksele na ekranie nie nadążają, tzn. kiedy nie mogą wystarczająco szybko zmieniać się z jednego koloru na drugi.

Monitory do gier wymagają prawie chwilowego czasu reakcji, aby obrazy były wyświetlane dokładnie. Wartości określone dla monitorów gamma wahają się od 1 ms do maksymalnie 5 ms.

Rodzaje paneli

Typ panelu jest kolejnym ważnym punktem do rozważenia przy zakupie monitora do gier. Dziś możemy wymienić dwa rodzaje paneli dominujących na rynku: TN i IPS, z których każdy ma swoje własne cechy szczególne i właściwości. Porozmawiamy o niej następnym razem:

TN (twisted nematics): Jest to najczęściej używany panel, zwykle najbardziej ekonomiczne monitory o najbardziej korzystnych wartościach. Nie tylko ułatwiają, ale także mają wyższą częstotliwość aktualizacji do 144 Hz. Zdecydowana większość paneli TN ma czas reakcji od 1 do 4 ms.

IPS (In-Plane Switching): Technologia ta jest jedną z najbardziej zaawansowanych, a dzięki ułożonym poziomo ciekłym kryształom, panele te dają jasne obrazy z dużym naciskiem na kolory. Są one zazwyczaj stosowane w urządzeniach wysokiej jakości, a ich częstotliwość aktualizacji może sięgać 240Hz. Jego główną zaletą jest niesamowity kąt widzenia 178º, który zapewnia ostry obraz niezależnie od kąta. Z drugiej strony, panele IPS mają wyższe czasy reakcji niż panele TN, które wynoszą od 5 do 7 ms.

Podsumowując, możemy to powiedzieć: Dla użytkowników, którzy szukają pięknych kolorów i obrazów o dobrej jakości, ale nie potrzebują bardzo wysokich czasów reakcji, najlepszym rozwiązaniem są panele IPS, natomiast panele TN mają szybszy czas reakcji. kolory nie są tak zauważalne i uderzające.

FreeSync i G-Sync

Rozwiązania te mają na celu zapewnienie lepszych wrażeń z gry poprzez wyeliminowanie śladów na ekranie i zmniejszenie ewentualnych opóźnień na monitorze.

Aby z powodzeniem zakupić monitor niezależny od technologii (FreeSync lub G-Sync), musisz sprawdzić, z jakiego procesora graficznego (GPU lub karty graficznej) korzystasz w swoim komputerze; musi on być kompatybilny z Twoim nowym monitorem. Jeśli jest to Nvidia, wybierz monitor z G-sync, jeśli jest to AMD, znajdź monitor z FreeSync. Sprawdź naszą listę najlepszych monitorów G-Sync dla najlepszej wartości.

Audio

Audio to kolejna bardzo ważna kwestia do sprawdzenia. Zalecamy, abyś zawsze ustawił system kina domowego tak, abyś mógł w pełni cieszyć się swoim sprzętem do gier.

Marcin

Zobacz również

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla