|   | 

7 największych trendów technologicznych w 2020 r.

Jesteśmy w połowie 4. rewolucji przemysłowej, a technologia rozwija się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Firmy i osoby prywatne, które nie nadążają za najważniejszymi trendami technologicznymi, ryzykują, że spadną na boczny tor. Zrozumienie kluczowych trendów pozwoli ludziom i firmom przygotować się i wykorzystać możliwości. Jako ekonomiczny i technologiczny futurysta, moim zadaniem jest patrzeć w przyszłość i identyfikować najważniejsze trendy. W tym artykule dzielę się z państwem siedmioma nadchodzącymi trendami, na które wszyscy powinni się przygotować w 2020 roku.

Sztuczna Inteligencja

Sztuczna inteligencja (AI) jest jednym z najbardziej przekształcających się osiągnięć technicznych naszych czasów. Jak podkreśliłem w mojej książce "Sztuczna inteligencja w praktyce", większość firm zaczęła badać, w jaki sposób mogą wykorzystać sztuczną inteligencję do poprawy doświadczeń klientów i usprawnienia swoich procesów biznesowych. Będzie to trwało do 2020 r., a w miarę jak ludzie będą coraz bardziej przyzwyczajeni do pracy z SI, opracowanie i wdrożenie naszych własnych systemów opartych na SI pozostanie kosztownym przedsięwzięciem dla większości firm.

Z tego powodu większość aplikacji SI będzie nadal obsługiwana przez dostawców platform as-a-service, które pozwalają nam po prostu wprowadzać własne dane i płacić za algorytmy lub zasoby obliczeniowe podczas korzystania z nich.

Obecnie platformy te, oferowane na przykład przez Amazon, Google i Microsoft, są dość szerokie i wymagają (często kosztownych) niestandardowych rozwiązań w celu zastosowania ich do konkretnych zadań organizacji. W ciągu 2020 r. będziemy świadkami szerszej akceptacji i rosnącej puli dostawców, którzy prawdopodobnie zaczną oferować bardziej dopasowane aplikacje i usługi do konkretnych lub specjalistycznych zadań. Oznacza to, że żadna firma nie ma żadnych wymówek, aby nie używać SI.

Sieci danych 5G

Piąta generacja mobilnych połączeń internetowych zapewni nam superszybkie prędkości pobierania i wysyłania oraz bardziej stabilne połączenia. Chociaż mobilne sieci przesyłu danych 5G były po raz pierwszy dostępne w 2019 roku, były one zazwyczaj nadal drogie i ograniczały się do działania w wąskich obszarach lub dużych miastach. Rok 2020 będzie prawdopodobnie rokiem, w którym 5G naprawdę zacznie latać, z bardziej przystępnymi planami danych i znacznie lepszym zasięgiem, co oznacza, że każdy może się przyłączyć.

Superszybkie sieci danych dadzą nam nie tylko możliwość przesyłania filmów i muzyki w wyższej jakości, gdy jesteśmy w drodze. Gwałtowny wzrost prędkości oznacza, że sieci komórkowe będą jeszcze bardziej użyteczne niż sieci przewodowe, które prowadzą do naszych domów i firm. Przedsiębiorstwa muszą rozważyć implikacje biznesowe superszybkiego i stabilnego dostępu do Internetu w każdym miejscu. Zwiększona przepustowość pozwoli maszynom, robotom i autonomicznym pojazdom gromadzić i przesyłać więcej danych niż kiedykolwiek wcześniej, co doprowadzi do rozwoju Internetu przedmiotów (IoT) i inteligentnych maszyn.

Samodzielna jazda

Chociaż nie jesteśmy jeszcze w punkcie, w którym możemy rutynowo podróżować lub nawet zobaczyć autonomiczne pojazdy w 2020 roku, to bez wątpienia będą one nadal wywoływać wiele emocji.

Szef Tesli, Elon Musk, powiedział, że oczekuje, iż do 2010 r. jego firma opracuje prawdziwie "kompletny" autonomiczny pojazd, a liczba pojazdów, które będą mogły być eksploatowane z mniejszym stopniem autonomii - jak np. automatyczne hamowanie i zmiana pasa ruchu - wzrośnie. Ponadto inne systemy w samochodzie, które nie są bezpośrednio związane z prowadzeniem pojazdu, takie jak funkcje bezpieczeństwa i rozrywki, będą w coraz większym stopniu zautomatyzowane i będą opierać się na gromadzeniu i analizie danych. Siostrzana firma Google, Waymo, właśnie zakończyła proces dotyczący autonomicznych taksówek w Kalifornii, gdzie w pierwszym miesiącu przewieziono ponad 6200 osób.

Oczywiście nie będą to tylko samochody osobowe - ciężarówki i żegluga staną się bardziej autonomiczne, a przełomy w tej dziedzinie prawdopodobnie nadal będą pojawiać się na pierwszych stronach gazet w 2020 roku.

W miarę dojrzewania autonomicznej technologii napędowej, będziemy również coraz częściej słyszeć o środkach podejmowanych przez organy regulacyjne, ustawodawcze i władze. Zmiany w prawodawstwie, istniejącej infrastrukturze i postawach społecznych są prawdopodobnie konieczne, zanim autonomiczna jazda stanie się dla większości z nas praktyczną rzeczywistością. W ciągu 2020 r. debata na temat autonomicznej jazdy prawdopodobnie rozprzestrzeni się poza świat techniczny, ponieważ coraz więcej osób ma wrażenie, że pytanie nie brzmi "czy", ale "kiedy" stanie się rzeczywistością.

Medycyna spersonalizowana i predykcyjna

Technologia zmienia obecnie opiekę zdrowotną w bezprecedensowym tempie. Nasza zdolność do zbierania danych z urządzeń przenośnych, takich jak Smartwatches, pozwoli nam w coraz większym stopniu przewidywać i leczyć problemy zdrowotne u ludzi, zanim wystąpią u nich jakiekolwiek objawy. 

Jeśli chodzi o leczenie, zobaczymy znacznie bardziej spersonalizowane podejście. Jest to również tzw. lek precyzyjny, który umożliwia lekarzom przepisywanie i stosowanie leków i terapii dokładniej dla danego pacjenta dzięki opartemu na danych zrozumieniu prawdopodobnej skuteczności leków i terapii.

Chociaż nie jest to nowy pomysł, ostatnie przełomy technologiczne, szczególnie w genomice i sztucznej inteligencji, pozwalają nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób różne ciała ludzi są lepiej lub gorzej wyposażone do walki z niektórymi chorobami i jak mogą reagować na różne rodzaje leków lub terapii.

W 2020 roku będziemy świadkami nowych zastosowań opieki prognostycznej oraz wprowadzenia bardziej zindywidualizowanych i skutecznych metod leczenia w celu zapewnienia lepszych wyników dla poszczególnych pacjentów.

Wizja komputerowa

W języku komputerowym "widzenie" odnosi się do systemów, które są w stanie zidentyfikować obiekty, miejsca, cechy lub osoby na podstawie obrazów wizualnych - uchwyconych przez kamerę lub czujnik. Technologia ta pozwala na rozpoznanie przez kamerę smartphone'a, która część zarejestrowanego obrazu jest twarzą i obsługuje takie technologie jak Google Image Search.

Wchodząc w rok 2020, zobaczymy, że narzędzia i technologie wyposażone w wizję komputerową będą wykorzystywane do coraz większej liczby zastosowań. Ma to zasadnicze znaczenie dla sposobu, w jaki autonomiczne samochody "widzą" zagrożenie i poruszają się wokół niego. Komputerowe kamery wizyjne są wykorzystywane na liniach produkcyjnych do sprawdzania wadliwych produktów lub sprzętu, a kamery bezpieczeństwa będą w stanie zaalarmować nas o wszelkich nietypowych zdarzeniach bez konieczności całodobowego monitoringu.

Wizja komputerowa umożliwia również rozpoznawanie twarzy, o czym wiele usłyszymy w 2020 roku. Widzieliśmy już, jak przydatna jest ta technologia w kontrolowaniu dostępu do naszych smartfonów w przypadku FaceID firmy Apple i jak lotnisko w Dubaju wykorzystuje ją do usprawnienia podróży klientów. Ponieważ jednak liczba przypadków użycia wzrośnie w 2020 r., będziemy również świadkami większej debaty na temat ograniczenia użycia tej technologii, ponieważ może ona podważać prywatność i umożliwiać kontrolę "Wielkiego Brata" na wzór kontroli rządowej.

Rozszerzona rzeczywistość

Extended Reality (XR) jest zbiorowym terminem, który obejmuje kilka nowych i pojawiających się technologii wykorzystywanych do tworzenia bardziej wciągających doświadczeń cyfrowych. Mówiąc dokładniej, odnosi się do rzeczywistości wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej. Wirtualna rzeczywistość (VR) oferuje w pełni zdigitalizowane doświadczenie, w którym wchodzisz do świata stworzonego przez komputer przy użyciu zestawów słuchawkowych, które maskują rzeczywisty świat. Augmented Reality (AR) nakłada na obiekty cyfrowe rzeczywisty świat za pomocą ekranów lub wyświetlaczy smartfonów (pomyśl o filtrach migawkowych). Mixed Reality (MR) jest rozszerzeniem AR, tzn. użytkownicy mogą wchodzić w interakcję z obiektami cyfrowymi umieszczonymi w realnym świecie (pomyśl o graniu na pianinie holograficznym umieszczonym w Twoim pokoju przez zestaw słuchawkowy AR).

Technologie te istnieją już od kilku lat, ale w dużej mierze ograniczają się do świata rozrywki - zestawy słuchawkowe Oculus Rift i Vive zapewniają najnowocześniejszą technologię gier wideo, a funkcje smartfonów, takie jak filtry kamer i gry w stylu Pokemon Go, są najbardziej widocznymi przykładami AR.

Począwszy od 2020 r., wszystko to prawdopodobnie się zmieni, gdy przedsiębiorstwa pogodzą się z bogactwem ekscytujących możliwości, jakie oferują obie obecne formy XR. Rzeczywistość wirtualna i rozszerzona będzie w coraz większym stopniu wykorzystywana do szkoleń i symulacji oraz będzie oferować nowe możliwości interakcji z klientami.

Blockchain

Blockchain to trend technologiczny, który obszernie omówiłem w tym roku, a mimo to prawdopodobnie nadal będziesz miał puste oczy, gdy wspomnisz o nim w firmach nietechnicznych. Ale to może się w końcu zmienić w 2020 roku. Blockchain jest zasadniczo cyfrową księgą główną używaną do rejestrowania transakcji, ale jest bezpieczna ze względu na swój zaszyfrowany i zdecentralizowany charakter. W roku 2019 niektórzy komentatorzy zaczęli twierdzić, że technologia ta jest przesadzona i być może nie tak użyteczna, jak początkowo sądzono. Jednak dalsze inwestycje takich firm, jak FedEx, IBM, Walmart i Mastercard w 2019 r. prawdopodobnie przyniosą pierwsze wymierne rezultaty, a jeśli zakończą się sukcesem, mogą szybko doprowadzić do większej akceptacji ze strony mniejszych przedsiębiorstw.

A jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wprowadzenie na Facebooku własnych, opartych na łańcuchach blokowych kryptosów "Libra", obecnie Libra, również spowoduje poruszenie w 2020 roku.

Jeśli chcesz śledzić te technologie, po prostu śledź mnie na YouTube, Twitterze, LinkedIn i Instagram, lub odwiedź moją stronę internetową dla wielu bardziej szczegółowych artykułów na te tematy.

Adrian

Zobacz również

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla