|   | 

Amazon Go Grocery przynosi świeże produkty do sklepu bezobsługowego

Amazon wprowadza swoją koncepcję sprzedaży detalicznej "Just Walk Out" do sklepu spożywczego. Jak ci się spodobają świeże jabłka w ofercie?

Amazon zaprezentował swoją najnowszą koncepcję fizycznej sprzedaży detalicznej - bezgotówkowy sklep Amazon Go, który sprzedaje świeżą żywność.

Amazon Go Grocery Store, który jest otwarty we wtorek w centrum Seattle, pozwala kupującym na zakup artykułów spożywczych bez konieczności przeprowadzania ich przez kasę lub nawet machania kartą.

Ta technologia "just walk out", jak nazwała ją Amazon, pojawiła się po raz pierwszy w 2016 roku wraz z uruchomieniem Amazon Go - bezgotówkowego sklepu z artykułami szybko zbywalnymi, takimi jak przekąski, napoje i gotowe posiłki. Amazon założyła 25 z tych sklepów Go na stacjach metra w USA, ale teraz detalista chce zbliżyć koncepcję do "przedmieść". Oznacza to nowe produkty, takie jak świeże produkty, chleb i pieczywo, mięso i likiery - rzeczy, które kupilibyście Państwo w swoim cotygodniowym sklepie spożywczym.

Podstawowa technologia stojąca za Amazon Go nie zmieniła się wraz z wprowadzeniem koncepcji jedzenia. Kamery w suficie współpracują z czujnikami pod półkami, które śledzą kupujących podczas ich przemieszczania się po sklepie i wykrywają, kiedy przedmioty są zdejmowane z półek. Gdy tylko przedmiot zostanie usunięty, zostaje umieszczony w wirtualnym koszyku i kupujący może go opuścić bez konieczności przechodzenia przez tradycyjną kasę - faktura jest płacona kartą kredytową za pośrednictwem aplikacji Go.

Ale choć koncepcja jest podobna, sprawy zmieniły się wraz z dodaniem świeżych produktów. Firma Amazon twierdzi, że musiała zaktualizować proces uczenia się maszyn, który napędza jej system, aby uwzględnić takie rzeczy, jak chwytanie różnych świeżych produktów spożywczych przez wielu klientów lub drzwi lodówki, które zaparowały po otwarciu.

Rozejrzeliśmy się po Seattle przed otwarciem i ogólnie rzecz biorąc, poczuliśmy się jak podmiejski sklep spożywczy, z mieszanką paczkowanych towarów i świeżych produktów - wszystko na powierzchni 7.700 metrów kwadratowych.

Produkty są sprzedawane w opakowaniach lub na sztuki (jak awokado po 1,19$), więc nie ma ważenia, które mogłoby pomylić ten proces. Ale po wyjściu, system stwierdził, że wziąłem tylko jeden pomidor (nie trzy lub cztery, które zerwałem podczas kontroli świeżości) wraz z garścią innych produktów spożywczych.

Nie wiadomo jeszcze, czy koncepcja ta zostanie wdrożona w innych miastach - przedstawiciele Amazonii bardzo skrycie opowiadali o planach jej wprowadzenia podczas naszej krótkiej wizyty w sklepach. Według raportów Bloomberga przed uruchomieniem Amazon Go w 2018 roku, źródła bliskie spółce podały, że Amazon planuje otworzyć 3 tys. sklepów Go do 2021 roku. Amazonka odmówiła komentarza do tej postaci przed wprowadzeniem Go Grocery.

Według Amazon, sklep w Seattle to także inna koncepcja niż sklep spożywczy, który firma planuje otworzyć w tym roku w Woodland Hills. Firma potwierdziła, że otworzy ten sklep w Los Angeles w 2020 roku, choć obecnie nie ma żadnych informacji na temat tego, w jaki sposób sklep zostanie oznakowany.

Marcin

Zobacz również

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla