|   | 

Czy możliwe jest stworzenie „nowego internetu”?

​Internet jest narzędziem, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie życia. To właśnie tutaj można znaleźć wiele informacji, zaczerpnąć nieco rozrywki, popisać ze znajomymi, czy wykonać przelew bankowy. Internet ma jednak wiele wad, na które każdy użytkownik pewnie niejednokrotnie się natknął. Czy można zatem stworzyć drugą wersję internetu, która będzie lepsza, użyteczniejsza i pozbawiona błędów?

Problemy pojawiają się już na samym starcie

Zacznijmy od samego początku. Dostęp do internetu 2.0 musiałaby posiadać każda chętna osoba, bez dokupowania w tym celu dodatkowych narzędzi lub urządzeń, bądź zmieniania obecnych. Potrzebny będzie zatem totalnie nowy pomysł i podejście do projektu adresowania IP. Musi być on zgodny zarówno z IPv4 i IPv6 oraz cechować się łatwiejszą obsługą. Zmiany dotknęłyby również DNSa. Nie należy zapominać również o zabezpieczeniach, które w przypadku obecnego internetu są dość mizerne, mają wiele luk i działają wolno. Dlatego nowe i szybsze protokoły z zabezpieczeniami typu RPKI będą musiały być obowiązkowe. Bezpieczeństwo w sieci jest bowiem podstawą, z którą każdy użytkownik powinien się liczyć.

Jeśli już jakimś cudem poradzilibyśmy sobie z powyższymi problemami, to czekałoby nas budowanie wszystkiego od przysłowiowego zera. Witryny internetowe, wyszukiwarka, algorytmy, dodatki, narzędzia dla zwykłych użytkowników, a to tylko wierzchołek góry lodowej. Przy takiej ilości kodu z łatwością o przeoczenia i braki, co zapewne natychmiastowo byłoby wykorzystane przez osoby postronne.

Bezpieczeństwo i wizerunek

Internet 2.0 musiałby być pozbawiony błędów, anonimowy i bezpieczny dla użytkowników. Każda wpadka w jednej (i nie tylko) z tych rzeczy, oznaczałaby klapę wizerunkową. Na taki stan rzeczy nie można byłoby sobie pozwolić, gdyż cały glob trzymałby rękę na pulsie i robił porównania względem obecnego internetu. Użytkownicy musieliby sami przekonać się do zmiany i być jej pewnym, co nie jest wcale łatwym zadaniem, biorąc pod uwagę, jak wiele rzeczy obecnie posiadamy w internecie.

Problemy z rozwojem

Zakładając, że Internet 2.0 będzie funkcjonował na tyle sprawnie i intuicyjnie, że ludzie zaczną z niego korzystać kosztem obecnego internetu, nadejdzie moment, w którym upomną się o niego politycy. Każdy kraj ma swoje przepisy i choć w Polsce wolność w internecie nikogo nie dziwi, tak istnieją państwa, które kurczowo trzymają się twardych reguł i nie pozwalają obywatelom na swobodę. Światowe mocarstwa będą również starały się zdobyć jak najwięcej wpływów w tej strefie, by posiąść kolejne narzędzia do zdobywania danych i inwigilowania społeczeństwa. Można założyć, że twórcy będą odrzucać wszystkie propozycje, lecz wcześniej lub później kraje pokroju USA, Rosji czy Korei Północnej narzucą twarde warunki i przestaną się „bawić”.

Dobre jest wrogiem lepszego

Nie trzeba raczej nikogo przekonywać, że czasami po prostu nie warto zmieniać czegoś, co jest dobre. Obecnie w internecie każdy ma swoje znane i lubiane strony, które stale odwiedza, wie jak się posługiwać przeglądarką, a interfejs nie ma dla niego tajemnic. Dostęp do Internetu 2.0 będzie mógł wymusić na użytkownikach zmiany, które niekoniecznie każdemu się podobają. Jest to tym bardziej kluczowe, jeśli mówimy o starszych osobach, które nie mają takiej łatwości z przystosowywaniem się do nowych rozwiązań.

Stworzenie Internetu 2.0 jest szalenie trudnym i wymagającym zadaniem, które wydaje się być aktualnie poza zasięgiem kogokolwiek. Bardziej prawdopodobne jest to, że obecny internet przejdzie gruntowne zmiany.

Artykuł sponsorowany

Adrian

Zobacz również

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla