|   | 

Czy serwery proxy są nam potrzebne?

Definicja:

W sieci komputerowej serwer proxy jest aplikacją lub urządzeniem serwerowym, które pośredniczy w przekazywaniu żądań klientów poszukujących zasobów na serwerach udostępniających te zasoby. Serwer proxy działa zatem w imieniu klienta przy żądaniu usługi, potencjalnie maskując prawdziwe pochodzenie żądania do serwera zasobów.

Zamiast łączyć się bezpośrednio z serwerem, który może zrealizować żądany zasób, taki jak np. plik lub strona internetowa, klient kieruje żądanie do serwera proxy, który ocenia żądanie i wykonuje wymagane transakcje sieciowe. Służy to jako metoda uproszczenia lub kontroli złożoności żądania lub zapewnienia dodatkowych korzyści, takich jak równoważenie obciążenia, prywatność lub bezpieczeństwo. Proxy zostały opracowane w celu dodania struktury i enkapsulacji do systemów rozproszonych.

Być może słyszałeś już o proxy i serwerach proxy. Ale jeśli nie jesteś z nimi do końca zaznajomiony, ten artykuł pomoże Ci dogonić tę technologię internetową i zobaczyć wszystkie korzyści płynące z używania serwerów proxy. 

Czym są proxy webowe?

Web proxy jest pewnego rodzaju pośrednikiem pomiędzy użytkownikiem sieci a zasobem online. Podczas bezpośredniej wizyty na stronie internetowej, użytkownik wysyła zapytanie internetowe zawierające informacje o sobie (serwer lub komputer, którego używa, lokalizację, odciski palców przeglądarki, adres IP, itp.) W odpowiedzi na przesłane dane, zasób internetowy dostarcza użytkownikowi żądaną przez niego zawartość.

W przeciwieństwie do bezpośredniego połączenia między użytkownikami i stronami internetowymi, połączenie oparte na protokole proxy zapewnia bramę dla Twojego zapytania internetowego i danych, które otrzymasz z powrotem ze strony internetowej. Prokurenci mogą ukrywać lub modyfikować dane dotyczące Twojego zapytania internetowego i filtrować zawartość strony internetowej, zapobiegając otrzymywaniu niepożądanych informacji. Zapewnia to również anonimowe przeglądanie stron internetowych i zbieranie danych od użytkownika końcowego. 

Shared proxy

Współdzielony pełnomocnik to publiczny pełnomocnik, który jest łatwo dostępny dla każdego. Z reguły możesz otrzymać współdzielone pełnomocnictwa za darmo, bez żadnych ograniczeń co do liczby użytkowników, którym służą. Takie serwery często są przeciążone przez setki użytkowników Internetu. Spowalnia to połączenie internetowe i często skutkuje ogromnymi opóźnieniami, a nawet awariami. 

Używając współdzielonych serwerów proxy, będziesz musiał poczekać kilka minut na załadowanie strony internetowej, co praktycznie uniemożliwi Ci surfowanie w sieci. Ponadto, przeglądanie Internetu za pośrednictwem tych otwartych serwerów proxy jest dość ryzykowne, ponieważ mogą one być wykorzystywane przez dostawców jako sposób na zbieranie i kradzież danych osobowych.

Istnieją również pół-dedykowane proxy, które mają ograniczoną liczbę użytkowników. Nadają się one dla małych grup osób, takich jak firmy czy szkoły, w celu stworzenia wspólnego połączenia sieciowego. 

Dedicated proxy

Dedykowany proxy pozwala na korzystanie z niego prywatnie, co oznacza, że jesteś jedyną osobą, która go używa. Pozwala to na całkowicie anonimowe i bezpieczne przeglądanie stron z dużą prędkością ładowania.

Jak działają Serwery Proxy?

Za każdym razem, gdy odwiedzasz stronę internetową, klikając na link lub wpisując adres internetowy ręcznie w przeglądarce, tworzysz i wysyłasz żądanie internetowe, które jest przekazywane do serwera proxy. Następnie serwer proxy modyfikuje i szyfruje Twoje dane, takie jak adres IP (Internet Protocol), i wysyła je do zasobów internetowych. 

Następnie strona wysyła swoje dane z powrotem do serwera proxy, który przetwarza je przed przekazaniem informacji o stronie internetowej. W ten sposób działa on jako firewall lub filtr internetowy, dzięki czemu użytkownik otrzymuje tylko te informacje, które chce otrzymać. Teraz, gdy masz wgląd w to, co kryje się za pytaniem "jak działa serwer proxy", przyjrzyjmy się bliżej, jakie typy serwerów proxy istnieją.

W zależności od konfiguracji sieci i konfiguracji z wykorzystaniem serwera proxy, mogą istnieć trzy różne rodzaje serwerów proxy:

Serwer pośredniczący

Forward Proxy Servers są powszechnie używane przez wewnętrzne sieci. Jak działa proxy online, jeśli chodzi o Forward Proxy Servers? Kiedy jeden z klientów wysyła prośbę o połączenie z konkretną stroną internetową, najpierw musi przejść przez serwer proxy, który decyduje, czy klient może podejść do tego zasobu, czy też nie. Jeśli tak, żądanie połączenia idzie do zewnętrznego serwera, który nie widzi adresu IP klienta, ale widzi tylko żądanie połączenia wysłane z Serwera Proxy Forward Proxy.

Forward Proxy Server zapewnia pełną kontrolę administracyjną nad połączeniami z siecią lokalną. Działa jako osłona lub firewall, który pozwala administratorom na ograniczenie dostępu do niepożądanych zasobów sieciowych przez klientów sieci wewnętrznej. Tego typu serwery proxy można spotkać w szkołach i na uczelniach.

Reverse proxy

W odróżnieniu od Serwera Proxy Forward, Serwer Proxy Reverse działa po stronie witryny (lub serwisu internetowego) ukrywając adresy IP w sieci wewnętrznej przed użytkownikami zewnętrznymi. Serwer Odwrotnej Proxy decyduje o tym, czy użytkownicy sieci mogą widzieć zawartość strony internetowej lub korzystać z usługi internetowej, czy też nie.

Jeśli chodzi o korzyści, Odwrotne Serwery Proxy sprawiają, że hakerzy bardzo trudno jest zaatakować wewnętrzne serwery. Poza tym, działa on jako load balancer w celu rozproszenia danych pomiędzy wewnętrznymi serwerami, co zapobiega przeciążeniu przez tony żądań połączenia. Prokurenci tego typu są wykorzystywani przez dostawców usług internetowych.

Open proxy

Otwarte serwery proxy umożliwiają zarówno przekazywanie żądań przez internautów, jak i otrzymywanie odpowiedzi od stron internetowych. Kluczową cechą tego typu serwerów proxy jest ukrywanie przed siecią oryginalnego adresu IP użytkownika. W przeciwieństwie do dedykowanych serwerów proxy, otwarte serwery proxy nie wymagają uwierzytelniania po stronie użytkownika i są podatne na nadużycia i infekcje złośliwym oprogramowaniem. 

Dlaczego powinieneś używać serwera proxy?

Teraz masz lepsze zrozumienie, co to jest serwer proxy i jak korzystać z serwera proxy. Ale do czego służy serwer proxy?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy powinieneś wybrać proxy, czy też nie, istnieje wiele korzyści, które przekonają Cię do rozpoczęcia korzystania z niego. 

Więcej prywatności
Prokurenci mogą zaszyfrować Twoje dane, konfigurując Twój adres IP tak, abyś mógł bez wysiłku ukryć swoją prawdziwą lokalizację w celu "prześwietlenia" sieci. W ten sposób serwer, do którego wysyłasz swoje żądanie, nie będzie znał Twojego prawdziwego adresu IP i innych danych osobowych. Pozwala to na uniknięcie ryzyka, takiego jak próby włamania i kradzieże tożsamości.

Dostęp do dowolnej strony internetowej
Oprócz bardziej anonimowego przeglądania stron, istnieją inne korzyści, które przychodzą wraz z ukryciem adresu IP. Wyobraź sobie, że chcesz odwiedzić stronę internetową, która ogranicza oglądanie treści w Twoim kraju. W takim przypadku możesz zmienić swój adres IP. Dzięki temu można uzyskać dostęp do praktycznie każdej strony internetowej w sieci, która ma tego rodzaju ograniczenia.

Wyższe bezpieczeństwo
Ponieważ możesz zachować prywatność swoich danych, Twoje połączenie internetowe staje się bardziej bezpieczne. Możesz skonfigurować i modyfikować swój serwer proxy tak, aby w sieci były widoczne tylko te informacje, do których masz dostęp. Prokurenci działają również jako zapora sieciowa, która chroni urządzenie i filtruje zasoby internetowe, które prawdopodobnie mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

Poprawiona wydajność
Serwery proxy mogą również poprawić wydajność przeglądania stron. Na przykład, gdy odwiedzisz stronę internetową, zostanie ona zapisana w pamięci podręcznej Twojego serwera proxy. Następnym razem, gdy dotrzesz na stronę internetową, serwer proxy wyśle prośbę do serwera w celu wyszukania zmian, a jeśli nie zostaną one wykryte, pokaże Ci wersję strony w pamięci podręcznej. W ten sposób możesz skrócić czas ładowania stron, które już odwiedziłeś. Jest to szczególnie korzystne w przypadku firm i organizacji. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak działa proxy zapytaj expertów: https://fusionproxy.com/contact/

Marcin

Zobacz również

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla