|   | 

Łańcuchy transportowe – charakterystyka, budowa, rodzaje. Po czym poznać porządny odciąg łańcuchowy?

Fachowo: odciągi łańcuchowe, a w nazewnictwie potocznym: łańcuchy transportowe to najmocniejsze systemy mocowania ładunków dostępne na rynku. Służą one zabezpieczeniu ciężkich i bardzo dużych maszyn i elementów, na przykład rolniczych, budowlanych czy konstrukcyjnych. Dowiedz się o nich więcej – poznaj ich budowę oraz najpopularniejsze rodzaje, a także sprawdź, co powinno cechować najlepsze łańcuchy transportowe. 

Budowa odciągu łańcuchowego – z jakich komponentów składają się łańcuchy transportowe?

Główne elementy składające się na odciąg łańcuchowy to:

  • napinacz grzechotkowy – dzięki niemu łańcuch może się naprężać,
  • sam łańcuch – może być doczepiony do napinacza albo występować jako oddzielny komponent (mamy wtedy do czynienia z odciągiem jedno- lub dwuczęściowym),
  • zwieńczające łańcuch haki skracające – oprócz podstawowych komponentów do systemu można dołączyć także specjalne haki skracające (jeden bądź dwa), które umożliwią regulację długości łańcucha transportowego. Dzięki nim odciąg może zyskać uniwersalne zastosowanie.

Tworzenie różnych konfiguracji jest możliwe dzięki sprytnej, modułowej budowie systemu. To od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się korzystać z odciągu jednoczęściowego czy dwuczęściowego, z jednym czy z dwoma hakami skracającymi, a może z łańcucha o ustalonej długości.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odciągu łańcuchowego?

Dobrej jakości łańcuchy transportowe powinny być atestowane i posiadać niezbędne certyfikaty. Odciągi naszej produkcji spełniają normę PN-EN 12195-3, która precyzuje bezpieczny sposób konstrukcji odciągów łańcuchowych zabezpieczających ładunki w trakcie transportu. Jeśli chodzi o współczynnik bezpieczeństwa, u naszych łańcuchów transportowych wynosi on 2:1. Co to oznacza w praktyce? W dużym skrócie: w ustalonych warunkach odciągi będą w stanie wytrzymać dwa razy większe obciążenie niż max. zdolność mocowania. Mimo to nie powinno się przekraczać zdolności mocowania wyznaczonej dla danego łańcucha transportowego!

Kolejna istotna sprawa to tabliczka znamionowa na odciągu łańcuchowym. Doczepiona na stałe, zawiera podstawowe parametry danego łańcucha i tym samym stanowi najlepsze potwierdzenie jego jakości. Jakie informacje są wybite na takiej tabliczce?

  • zdolność mocowania LC [kN],
  • norma, którą spełnia dany odciąg,
  • nominalna siła napięcia STF [daN] – czyli taka, dla której zaprojektowano konkretny łańcuch,
  • numer certyfikatu,
  • napis ostrzegawczy („nie zawieszać, tylko mocować”).

W naszej firmie do każdego zakupionego odciągu łańcuchowego dodajemy jeszcze oddzielne świadectwo jakości, które stanowi potwierdzenie parametrów technicznych i zgodności z normą.

Szeroką ofertę łańcuchów transportowych znajdziesz na https://www.janus.com.pl/ >>

Rodzaje łańcuchów transportowych

Łańcuchy transportowe, które zabezpieczają ciężkie ładunki, mogą występować w kilkunastu różnych wersjach. Trzy podstawowe parametry, które odróżniają od siebie poszczególne modele, to:

  • budowa – jedno lub dwuczęściowe, z jednym lub dwoma hakami skracającymi,
  • zdolność mocowania – zależy ona od łańcucha, z którego wykonano dany odciąg, a dokładniej od jego średnicy (im większa średnica, tym mocniejszy będzie łańcuch) – nasze sprzęty są wykonane z łańcuchów o średnicy 8, 10, 13 lub 16 mm,
  • długość – w naszej ofercie udostępniamy odciągi łańcuchowe o długościach 2.5, 3.5, 4, 5 albo 6 m.

Marcin

Zobacz również

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla