Co to jest trigeneracja i na czym polega?
Nowoczesne technologie grzewcze są coraz bardziej wydajne. Dziedzina ta stale się rozwija ze względu na dążenie do poprawy efektywności...
Wiele nowych badań z misji InSight pokazuje dynamiczny świat, wewnątrz i na zewnątrz.
Mars może wydawać się martwy, suchy i chłodny, ale głęboko pod ziemią jest bardzo aktywny.
Jest to obraz, który został ukształtowany przez nową serię referatów opublikowanych w poniedziałek w Nature Geoscience and Nature Communications, opartych na danych z pierwszych 10 miesięcy InSight Lander NASA w celu zbadania Czerwonej Planety.
InSight wylądował na Marsie 26 listopada 2018 roku i chociaż misja ta miała trudności ze sprowadzeniem sondy ciepła "Mole" pod powierzchnię Marsa, udało jej się dość skutecznie wykryć "Marsquakes" - odpowiednik trzęsienia ziemi na naszej planecie sąsiadów.
"W końcu po raz pierwszy ustaliliśmy, że Mars jest aktywną sejsmicznie planetą", powiedział dziennikarzom Bruce Banerdt, główny badacz InSight, podczas telekonferencji. "Aktywność sejsmiczna jest większa niż na księżycu... ale mniej niż w przypadku Ziemi."
Banerdt mówi, że rejestracja trzęsień ziemi na Marsie jest ważna, ponieważ pozwala również naukowcom na lepsze zbadanie i zrozumienie wnętrza Marsa.
Do września 2019 r. sejsmometr InSight wykrył 174 trzęsienia ziemi na Marsie, w tym 20 o wielkości od 3 do 4.
Jak dotąd, trzęsienia zgromadzone przez InSight wydają się być znacznie głębsze niż większość trzęsień odczuwalnych na Ziemi, które pochodzą z głębokości około 50 kilometrów (31 mil). Jest to około pięć do dziesięciu razy więcej niż trzęsień ziemi. Badacze twierdzą, że osoba stojąca na powierzchni Marsa może odczuwać najsilniejsze trzęsienia ziemi, jakie zarejestrował InSight, ale trzęsienia te prawdopodobnie nie stanowiłyby większego zagrożenia dla niczego takiego jak marsjańska baza badawcza czy fantastyczna metropolia Elon Musk.
Poza trzęsieniami ziemi na Marsie, inne publikacje danych InSight wydane w poniedziałek wykazują dowody być może tysięcy wirujących zawirowań wiatru lub "diabłów pyłowych" na powierzchni Marsa, podobieństwa pomiędzy zawirowaniami atmosferycznymi na Marsie i Ziemi, a złożem starych namagnesowanych skał pod lądowiskiem InSight.
"Spektakularną rzeczą w tych danych jest to, że dają nam one ten cudownie poetycki obraz tego, jak faktycznie wygląda dzień na innej planecie", powiedział Vedran Lekic, geolog z Uniwersytetu Maryland w zespole InSight, w publikacji.
Nicholas Schmerr, również profesor Uniwersytetu w Maryland w zespole, mówi, że ten wizerunek może pomóc odpowiedzieć na wielkie pytania dotyczące Marsa i tego, czy może on wspierać życie, czy też wspierał życie w przeszłości.
"Jeśli okaże się, że Mars posiada płynną magmę, i jeśli uda nam się dowiedzieć, gdzie planeta jest geologicznie najbardziej aktywna, może to ukierunkować przyszłe misje w poszukiwaniu potencjału dla życia.
Nowoczesne technologie grzewcze są coraz bardziej wydajne. Dziedzina ta stale się rozwija ze względu na dążenie do poprawy efektywności...
Chromecast to rodzaj przystawki, która bezprzewodowo przesyła multimedia do telewizora za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub chmury. Działa jako...
Internet jest narzędziem, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie życia. To właśnie tutaj można znaleźć wiele informacji, zaczerpnąć...
Nie jest łatwo zakupić wyciskarkę wolnoobrotową, którą byłaby w stanie spełnić wszystkie wymagania klienta. Wybór jakiego osobiście...
KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.