|   | 

Przewody głośnikowe - jak dobrać odpowiednie?

Muzyka bardzo pozytywnie wpływa na ludzki nastrój, dlatego wiele osób słucha jej długimi godzinami, m.in. po to, aby się zrelaksować, skuteczniej się uczyć czy też po prostu odetchnąć po ciężkim dniu. Muzyka dobrze działa także na zdrowie, lecz warto zadbać o to, aby zapewnić sobie najwyższej jakości dźwięk we własnym domu. W tym celu powinno się zainwestować w profesjonalnie działającą instalację audio. Jednym z podstawowych elementów takiej instalacji są oczywiście kable głośnikowe. Trzeba się na nich trochę znać, aby wybrać dla siebie odpowiednie.

Kable głośnikowe - jaką powinny mieć grubość oraz długość?

Grubość kabla głośnikowego to bardzo ważny parametr, którego nie powinno się zlekceważyć. Dobieranie go na ślepo może doprowadzić do sytuacji, w której głośniki nie będą działać tak, jak życzy sobie tego domownik. Średnica kabla powinna mieścić się w przedziale od 0,75 mm kwadratowego do 6 milimetrów kwadratowych. Te najgrubsze znajdą zastosowanie w specjalistycznych kinach domowych. Warto mieć na uwadze to, że grubsze kable oznaczają mniejszą oporność oraz zdecydowanie wyższą wytrzymałość prądową. Najczęściej wybiera się jednak kable o średnicy 2,5 milimetra kwadratowego. 

Być może zainteresują Cię: Przewody głośnikowe w ofercie Nautilus. Sprawdź szczegóły na: https://salony.nautilus.net.pl/produkty/przewody/glosnikowe/

Przechodząc do długości kabli głośnikowych, również warto dowiedzieć się o tym troszkę więcej. Niedrogie zestawy audio mogą grać profesjonalnie, kiedy zastosuje się przy nich odpowiedniej jakości przewody. Krótsze kable są zdecydowanie lepsze, ponieważ nienaturalne ich wydłużanie nie ma żadnego sensu. Długość kabla pomiędzy dwoma kanałami zawsze powinna być taka sama, aby nie dochodziło do żadnych rażących zakłóceń, które mogłyby zahamować udaną pracę całej instalacji audio. Będzie się wtedy miało problemy m.in. z poziomem głośności. Maksymalną długością kabla jest 15 metrów i ta granica nigdy nie powinna zostać przekroczona.

Kable głośnikowe - z jakich materiałów są wykonywane?

Do produkcji kabli głośnikowych wykorzystuje się różnorodne materiały, jednak ostateczna decyzja w tej kategorii jest niezwykle istotna. Miedź nie zawsze jest dobrym wyborem, ponieważ lepiej wybrać drut miedziany, który będzie pokryty dodatkowo srebrem. Należy unikać wszelkich drutów, które pokryte są cyną. Niezbyt właściwym rozwiązaniem będą również te pokryte złotem. Wtedy ma się styczność z dużo gorszą jakością dźwięku, która nikogo nie będzie w stanie zadowolić. Czysta miedź jest co prawda nieco droższym zakupem, jednak na takich inwestycjach nie powinno się nigdy oszczędzać. Najlepiej jeśli czystość miedzi będzie znajdowała się na poziomie stu procent. Dzięki temu kabel będzie doskonale przewodził prąd, a jakość dźwięku nie będzie w żaden sposób zniekształcona.

Duże znaczenie podczas doboru kabli głośnikowych ma także ich izolacja. Im grubsza izolacja, tym dłuższa żywotność zakupionych kabli i bezstresowe ich używanie. Nie będzie wtedy dochodziło do żadnych uszkodzeń mechanicznych i awarii. Dobrze dobrana izolacja będzie także skuteczną ochroną przed szkodliwymi zakłóceniami elektromagnetycznymi. 

Paulina

Zobacz również

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla