|   | 

Specyfikacje Xbox Series X pokazują wydajność i kompatybilność konsoli

Następna konsola Microsoftu będzie grać w cztery generacje gier Xbox.

Zbliżająca się seria Xboxów firmy Microsoft będzie miała nie tylko większą moc graficzną i dysk półprzewodnikowy do szybszego ładowania, ale także będzie wstecznie kompatybilna ze wszystkimi poprzednimi generacjami gier na Xboksa, powiedział w poniedziałek szef Xboxu Phil Spencer w poście na blogu. Wydanie konsoli planowane jest jeszcze w tym roku.

Seria Xbox X jest zasilana przez niestandardowy procesor z architekturą RDNA 2 i Zen 2 firmy AMD. Dzięki temu system jest cztery razy szybszy niż Xbox One i może osiągnąć 12 teraflopsów, czyli dwa razy więcej niż Xbox One. Układ GPU wykorzystuje technikę zmiennego cieniowania, która pozwala na skupienie efektów na poszczególnych obiektach, a nie na całym ekranie. Seria Xbox X będzie również wyposażona w sprzętowo akcelerowany DirectX ray tracing, który znacznie poprawia efekty świetlne w grach i obsługuje do 120 FPS. 

Dysk SSD pomaga w szybszym ładowaniu gier i pozwala graczom na szybkie wznowienie gry, gdy konsola jest w stanie zablokowanym. Chociaż Xbox One ma możliwość powrotu do gry po przejściu konsoli w tryb uśpienia, funkcja Szybkiego Wznowienia działa w przypadku wielu tytułów.  

Xbox Series X będzie wstecznie kompatybilny z tytułami dla oryginalnego Xbox, Xbox 360 i Xbox One. Te starsze tytuły również skorzystają na ulepszeniach, takich jak szybszy czas ładowania, lepsza wierność i lepsze wskaźniki odświeżania. Microsoft zastosuje w nowym systemie Smart Delivery, który pozwoli graczom na zakup kopii tytułu Xbox Game Studios, który może być używany na Xbox One lub Xbox Series X, w zależności od preferowanego przez właściciela sprzętu. Wydawcy i deweloperzy również będą mieli dostęp do tej technologii, jeśli będą chcieli. 

CD Project Red, twórca oczekiwanego Cyberpunka 2077, w poniedziałek tweetował, że osoby, które kupią grę w wersji Xbox One we wrześniu, będą mogły zagrać w nią na Xbox Series X bez konieczności jej ponownego zakupu. 

Xbox Games Pass, usługa transmisji strumieniowej gier na żądanie firmy Microsoft, otrzyma kilka ulepszeń dla nowego systemu, w tym bardziej stabilną liczbę klatek na sekundę oraz ulepszony dźwięk i obraz. Będzie miał również zbliżające się Halo Infinite, gdy zostanie wydany później w 2020 roku. 

Microsoft dokonuje również zmian w szybkości konsoli w innych obszarach. Wejście dynamicznego opóźnienia wykorzystuje Xbox Series X "opatentowany protokół komunikacji bezprzewodowej o wysokiej przepustowości" w celu zmniejszenia opóźnienia pomiędzy kontrolerem Xbox a systemem. Wejście HDMI 2.1 wykorzystuje również nowe technologie do synchronizacji częstotliwości odświeżania między konsolą a wyświetlaczem przy jednoczesnym zmniejszeniu opóźnienia. 

Chociaż poniedziałkowy post na blogu ujawnił niektóre z głównych specyfikacji dla Xbox Series X, nie są jeszcze znane. Najważniejszy jest brak cen. PlayStation 5 firmy Sony posiada wiele takich samych funkcji jak kolejna konsola Microsoftu, a jej komponenty kosztują około 450 dolarów. Kiedy Xbox One został wprowadzony na rynek w 2013 roku, jego cena wynosiła 499 dolarów, czyli o 100 dolarów więcej niż w przypadku PlayStation 4 firmy Sony. 

Spekuluje się również o bezdotykowej konsoli Xbox z serii X, która mogłaby być bardziej przyjazna dla budżetu. Może to również oznaczać, że istnieje możliwa wersja "pro", która mogłaby mieć jeszcze większą moc. 

Xbox Series X ma być wydany w okresie świątecznych zakupów. 

Marcin

Zobacz również

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla