|   | 

Android 11 Developer Preview będzie już dostępny

W ciągu ostatnich pięciu lat Google konsekwentnie wydawał wczesne wersje Developer Preview swojego nadchodzącego mobilnego systemu operacyjnego Android w celu wyeliminowania błędów i uzyskania informacji zwrotnych. Podczas gdy większość wylądowała około połowy marca, w tym roku najwyraźniej traktujemy Android 11 podgląd wcześnie, z pierwszym wydaniem teraz dostępne do pobrania.

Warto zauważyć, że ta wczesna wersja Androida 11 może być zainstalowana tylko na telefonach Google Pixel (z wyłączeniem urządzeń pierwszej generacji), i że jest to oficjalnie "tylko dla programistów", zgodnie z postem na blogu od giganta techniki. Wersje Developer Preview "nie są odpowiednie do codziennego użytku przez wczesnych użytkowników lub konsumentów, więc [Google] udostępnia je tylko poprzez ręczne pobranie i flash".

Cechy charakterystyczne

Podczas gdy wielu użytkowników Androida nie będzie w stanie jeszcze przetestować kolejnej wersji (a obecne informacje są w całości skierowane do deweloperów), wciąż możemy dowiedzieć się wiele o tym, czego można się spodziewać, gdy w III kwartale 2020 roku wyląduje w pełni.

Z rosnącą ilością smartfonów 5G-ready, to ma sens, że aplikacje będą w stanie pomieścić to połączenie - w Android 11, aplikacje będą w stanie powiedzieć, czy używasz 5G, tak samo jak obecnie mogą z Wi-Fi, w celu dostosowania i zwiększenia ich wydajności.

Spadek powiadomień będzie miał swoją własną, dedykowaną sekcję "rozmowy", która będzie pokazywać wszelkie rodzaje powiadomień o wiadomościach "w czasie rzeczywistym" i zapewniać rozszerzone funkcje, takie jak możliwość wyciszenia, drzemki, zaznaczenia jako ważne i więcej z samego powiadomienia.

Bezpieczeństwo i prywatność

Jednym z największych usprawnień w zakresie bezpieczeństwa i prywatności twojego urządzenia z systemem Android będzie możliwość wydawania jednorazowych uprawnień do aplikacji, umożliwiając mu dostęp do czułych funkcji, takich jak kamera, lokalizacja i mikrofon "tylko tym razem", a nie "podczas korzystania z aplikacji".

Opcja pozwalająca na dostęp do lokalizacji aplikacji przez cały czas - nawet podczas pracy w tle - nie będzie już możliwa do wyboru z poziomu aplikacji. Zapobiegnie to sytuacjom, w których podstępne aplikacje mogłyby podszywać się pod użytkowników w celu udzielenia takiego zezwolenia w czasie, gdy znajdują się w aplikacji.

Oczywiście, istnieje wiele innych mniejszych zmian, które zwiększają bezpieczeństwo, a także usprawnień, które mają na celu zwiększenie jakości życia użytkowników systemu Android, w tym dalsze dopracowanie istniejących elementów i wsparcie dla nowych typów wyświetlaczy, kodeków i formatów.

Według mapy drogowej Google, ostateczna wersja Androida 11 powinna pojawić się w trzecim kwartale 2020 roku, z trzema Previews Developer i Beta wydaniami lądującymi miesięcznie od lutego do lipca.

Adrian

Zobacz również

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla