|   | 

Jak znaleźć zgubiony telefon

Utrata smartfona może wywołać panikę egzystencjalną - znacznie bardziej niż utrata portfela czy kluczy do domu. To dlatego, że oprócz swojej wartości pieniężnej, Twój telefon pakuje w jedno podręczne miejsce tak wiele krytycznych i prywatnych informacji o Tobie i Twojej rodzinie. Pomysł, że obcy człowiek ma dostęp do tych danych osobowych, jest mroźny.

A mimo to, ludzie codziennie gubią swoje smartfony. Sprawdzasz kanapy w Ikea i wypada z kieszeni, tracisz ślad telefonu w zatłoczonej sali wystawowej, zostawiasz go w kieszeni spodni podczas rzucania ubrania do kosza, lub jakiś pełzacz udaje się go złapać z kieszeni lub plecaka. Nie ma znaczenia, jak to się stało - chcesz swój telefon z powrotem, i chcesz go z powrotem teraz.

Istnieje wiele sposobów na namierzanie telefonu. Jeśli jest to smartfon lub tablet z systemem iOS lub Android, masz już oprogramowanie potrzebne do jego odnalezienia - lub są różne aplikacje innych firm, które możesz zainstalować, aby śledzić swój telefon.

A przy okazji, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co się dzieje ze smartfonem po jego kradzieży? Przeczytaj, jak ten filmowiec szpiegował złodzieja, żeby się dowiedzieć.

Znalezienie zagubionych smartfonów

Jeśli zdarzy Ci się zgubić swój smartfon z systemem iOS lub Android, zarówno Apple jak i Google posiadają wbudowaną technologię wyszukiwania telefonu jako część natywnego pakietu oprogramowania, który działa poprzez konto urządzenia. Dla urządzeń z systemem Android, jest to Twoje konto Google, a dla iPhone'ów, jest to Twoje konto iCloud. Oba pozwalają zdalnie zablokować i wytrzeć telefon, sprawić, że dzwoni i skonfigurować specjalne wiadomości, aby ostrzec, kto go znajdzie. Te funkcje działają świetnie, dopóki bateria telefonu jest naładowana.

Zachowaj ostrożność przy komunikowaniu się z każdym, kto znalazł twój smartfon. Unikaj ujawniania danych osobowych, takich jak Twój adres domowy, dopóki nie dowiesz się, że masz do czynienia z kimś, komu możesz zaufać. Trzymaj się wysyłania numerów telefonów lub adresów e-mail, aby poinformować, w jaki sposób znalazca może zwrócić Twój telefon. Oto nasz przewodnik, jak znaleźć zgubiony telefon lub podobne urządzenie dla każdego systemu operacyjnego.

Jak znaleźć zgubiony telefon z systemem Android

Najprostszym sposobem na zlokalizowanie zagubionej słuchawki z systemem Android jest skorzystanie z funkcji Znajdź moje urządzenie, która jest wbudowana w smartfon z systemem Android za pośrednictwem usług Google Play - może być również użyta w przeglądarce lub pobrana z Google Play Store. Większość urządzeń z systemem Android 2.3 lub nowszym powinna mieć możliwość korzystania z tej funkcji.

Korzystanie z tej funkcji jest tak proste, jak wyszukiwanie "Gdzie jest mój telefon?" w Google, które spowoduje, że usługa wyszuka Twój telefon. Wcześniej pisaliśmy o funkcji Znajdź moje urządzenie i możliwości zadzwonienia do Ciebie, ustawienia nowego hasła oraz dzwonienia z daleka wraz z wieloma innymi funkcjami powiadomień. Chociaż usługę Find My Device można skonfigurować z wyprzedzeniem, powinna być ona dostępna w przypadku zgubienia lub błędnego umiejscowienia telefonu za pomocą Wi-Fi lub GPS, aby pomóc w znalezieniu urządzenia. To bardzo dobry pomysł, aby włączyć usługę Znajdź moje urządzenie na swoim smartfonie z systemem Android.

 • Idź do Ustawienia > Google (lub usługi Google) > Zabezpieczenia i upewnij się, że funkcja Zdalnej lokalizacji tego urządzenia jest włączona w sekcji Znajdź moje urządzenie.
 • Możesz zostać poproszony o zalogowanie się.
 • Gdy otworzysz aplikację lub wyszukujesz w przeglądarce, na górze ekranu będą widoczne wszystkie Twoje urządzenia, więc wystarczy wybrać odpowiednią kartę, aby znaleźć konkretne urządzenie, którego szukasz.

Jeśli nie możesz odzyskać swojego smartfonu, zawsze możesz go przetrzeć, aby zapobiec dostaniu się poufnych informacji w niepowołane ręce. Twoje urządzenie będzie potrzebowało połączenia z Internetem i wystarczającej ilości soku do komunikacji z Tobą. W Android 5.0 Lollipop, Google wprowadził Factory Reset Protection (FRP). Został on zaprojektowany tak, aby uniemożliwić złodziejom możliwość kradzieży telefonu, wytrzeć go, a następnie użyć go lub sprzedać. Jeśli zresetujesz fabrycznie telefon z włączoną funkcją FRP i spróbujesz skonfigurować go jako nowe urządzenie, zostaniesz poproszony o wprowadzenie nazwy użytkownika i hasła dla ostatniego konta Google, które zostało zarejestrowane w urządzeniu. Jeśli nie możesz, telefon pozostanie zablokowany.

Android działa również z kilkoma aplikacjami innych firm, które zostały zaprojektowane, aby znaleźć swój smartfon. Jedna z takich aplikacji, Prey Anti Theft, posiada funkcję zdalnego dostępu i kontroli, dzięki czemu możesz zebrać więcej informacji na temat miejsca pobytu Twojego telefonu. Zapewnia ona większą kontrolę nad sposobem, w jaki Ty i gliniarze mogą śledzić Twoje urządzenie - współrzędne GPS, adres MAC, zdjęcia z aparatu, aby pomóc złapać złodzieja i inne, bardziej szczegółowe powiadomienia, których nie oferuje funkcja Znajdź moje urządzenie.

Inną opcją dla niektórych smartfonów Samsung jest usługa Find My Mobile. Możesz jej użyć do zlokalizowania, zablokowania lub wytarcia brakującego telefonu. Potrzebujesz konta Samsung, a opcje pilota zdalnego sterowania są włączone w Twoim telefonie. Aby sprawdzić, czy usługa Find My Mobile jest dostępna dla Twojego smartfonu, wykonaj następujące czynności.

 • Przejdź do Ustawienia > Biometria i bezpieczeństwo.
 • Jeśli w menu zobaczysz opcję Znajdź moją komórkę, możesz skorzystać z tej usługi.
 • Włącz opcje pilotów zdalnego sterowania poprzez Ustawienia > Biometria i bezpieczeństwo > Znajdź Moją komórkę > Piloty zdalnego sterowania.
 • Jak znaleźć zgubiony iPhone
 • Apple udostępnia Ci mapę drogową umożliwiającą zlokalizowanie zaginionego iPhone'a: Znajdź mój iPhone'a. Aplikacja jest fabrycznie zainstalowana na każdym urządzeniu z systemem iOS i może wyświetlać brakujące urządzenie na mapie, ułatwiając jego zlokalizowanie i zarządzanie nim. Do wdrożenia tego rozwiązania będzie Ci potrzebny komputer lub inne urządzenie z systemem iOS z funkcją Znajdź mój iPhone. Jako przykład posłużyliśmy się zagubionym iPadem z systemem iOS 13.
 • Stuknij kolejno polecenia Ustawienia > Twój identyfikator Apple ID (nazwa) > Znajdź mój.
 • W ten sposób przejdziesz do arkusza Znajdź mój, a następnie stukniesz przycisk Znajdź mój telefon iPhone, aby go włączyć, jeśli jest wyłączony. (Uwaga: Nigdy nie powinien być wyłączony).
 • Po włączeniu funkcji Znajdź mój telefon iPhone stuknij również przełączniki Włącz wyszukiwanie w trybie offline i Wyślij ostatnią lokalizację. Pomagają one określić, gdzie ostatnio pozostawiono telefon, jeśli usługi internetowe są obecnie wyłączone.
 • Gdy wszystkie te elementy sterujące są już ustawione, wróć do Settings > Apple ID i przewiń w dół, aby zobaczyć wszystkie swoje urządzenia na liście.
 • Dotknij brakującego urządzenia i przejdź do arkusza informacji o urządzeniu, który umożliwia jego bezpośrednie wyszukanie.
 • Stuknij przycisk Znajdź moje (iPhone, iPad, Mac, Apple Watch), a następnie dotknij przycisku Pokaż w aplikacji Znajdź mój iPhone, a zostanie wyświetlona mapa pokazująca dokładną lokalizację i wskazówki dotyczące dojazdu do niego.
 • Usługa daje też możliwość odtworzenia dźwięku na urządzeniu, zaznaczenia urządzenia jako zagubione i wysłania wiadomości na telefon w trybie zagubionym.

Masz również możliwość wymazania urządzenia, na wypadek gdyby wpadło w niepowołane ręce.
Znajdź mój telefon iPhone może również zlokalizować komputer Mac, iPoda i iPada. To niezwykle skuteczne narzędzie do śledzenia niemal każdego urządzenia z systemem iOS. Nie wierzysz nam? Zapoznaj się z tą historią o zatrzymaniu przestępcy przez gliny za pomocą aplikacji. To tylko jedna z wielu podobnych historii, w której oprogramowanie do śledzenia rozmów telefonicznych pomogło zlokalizować skradzione urządzenie.
Apple stosuje również blokadę aktywacyjną, która chroni iPhone'a przed kradzieżą. Domyślnie włączona blokada aktywacyjna wymaga stuknięcia identyfikatora Apple ID i hasła, zanim będzie można wyłączyć funkcję Znajdź mój iPhone, wytrzeć urządzenie lub reaktywować je.

Jak znaleźć swój nie tak i​nteligentny telefon komórkowy

W przypadku prostych telefonów komórkowych nie ma tak wielu opcji programowych lub opartych na aplikacjach, które pomogłyby Ci znaleźć zagubioną słuchawkę. Ale są jeszcze pewne standardowe procedury, których należy przestrzegać w przypadku zagubienia telefonu komórkowego. Spróbuj zrobić, co następuje.

 • Zadzwoń na swoją komórkę. Słuchaj dzwonka lub wibracji i spróbuj zlokalizować swój telefon poprzez wypróbowane, prawdziwe wykrywanie ludzi. Jeśli Twój telefon jest naprawdę zgubiony i w czyichś rękach, to prawdopodobnie odpowiedzą, jeśli zamierzają zwrócić telefon.
 • Wróć do swoich kroków. Zrób pełne wizualne przeszukanie. Jeśli nie słyszałeś dzwonka lub wibracji, gdy do niego dzwoniłeś, nie od razu zakładaj, że telefon znajduje się daleko - bateria może być po prostu martwa.
 • Wyślij SMS-a do telefonu. Jeśli uważasz, że ktoś ukradł lub ewentualnie znalazł Twój telefon, wyślij do niego wiadomość tekstową z danymi kontaktowymi i ofertą nagrody, jeśli się na to zdecydujesz. 
 • Powiadom swojego dostawcę usług. Jeśli straciłeś nadzieję, że go znajdziesz, zadzwoń do swojego operatora sieci bezprzewodowej i poinformuj go, że Twój telefon przepadł. Zapytaj, czy oferuje on usługę lokalizacji GPS. Jeśli nie, poproś go o zawieszenie usługi w telefonie, aby uniknąć fałszywych opłat. Przewoźnicy mają w tej kwestii różne zasady, ale zawsze warto spróbować, nawet w przypadku smartfonów. Na tej stronie FCC znajduje się podręczna lista numerów.
 • Zarejestruj swój zgubiony telefon. Jeśli znasz numer IMEI swojego telefonu lub masz go gdzieś zapisanego, zarejestruj go w Immobilize.
 • Przygotuj się na to, że następnym razem zgubisz telefon. Może jesteś jedną z tych osób, które zawsze gubią swój telefon. Możesz rozważyć zarejestrowanie się do usługi śledzenia, takiej jak AccuTracking.

Adrian

Zobacz również

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla