|   | 

Na co zwracać uwagę przy wyborze smartwatcha?

Wearables to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi nowych technologii. Są to wszelkie elektroniczne gadżety, które można nosić na nadgarstku. Największą popularnością cieszą się smartwatche, zwane też nowoczesnymi zegarkami.

Czym jest smartwatch i jak z niego korzystać?

Smartwatche to inteligentne zegarki, które mogą służyć do monitorowania XXI wieku. Smartwatche to nie tylko tradycyjna tarcza ze wskazówkami, ale wyświetlacz, który ją imituje. Dodatkowo może on wyświetlać inne informacje, takie jak aktualna godzina i inne ważne informacje.

Jedno spojrzenie na nadgarstek może ujawnić informacje o smartfonie (o wiadomościach tekstowych i e-mailach), a także pozwolić użytkownikowi na monitorowanie jego aktywności sportowej oraz sterowanie odtwarzaczem muzyki i aparatem fotograficznym.

Unikalną cechą smartwatcha jest możliwość zmiany jego wyglądu. Użytkownik może wybrać tarczę, która ma być wyświetlana. W szybki sposób można przekształcić smartwatch w sportowy lub elegancki gadżet.

Na czym polega zasada działania smartwatcha?

Sparowanie smartwatcha ze smartfonem sprawi, że zyska on swoją pełną funkcjonalność. Technologia Bluetooth pozwala obu urządzeniom łączyć się ze sobą. Lepiej jest mieć wersję wspieraną od 4.0, ponieważ jest to wydajniejsze rozwiązanie. Dzięki temu będziemy mogli pracować przez dłuższy czas bez konieczności ładowania.

Musisz upewnić się, że wybrany przez Ciebie smartwatch jest kompatybilny z Twoim telefonem.

Apple Watch nie jest kompatybilny ze smartfonami z systemem Android.

Smartwatche Samsunga oparte na systemie Tizen będą działać zarówno z telefonami z systemem Android, jak i telefonami Apple. Jednak nie wszystkie ich funkcje będą dostępne na telefonach Apple. Zatem jak wybrać idealny smartwatch? Dowiedz się na https://e-zegarki.info.pl/smartwatche/qvxo/jak-wybrac-idealny-smartwatch.html

System operacyjny w smartwatchu

Najczęściej wykorzystywanym systemem operacyjnym w smartwatchach jest:

  • Google stworzyło Wear OS (dawniej Android Wear). Jest to specjalna wersja Androida (stąd jego oryginalna nazwa - Android wear), która została dostosowana do potrzeb smartwatchów. Obsługuje sklep z aplikacjami Google Play, co pozwala na łatwe rozszerzanie funkcjonalności urządzenia. Obsługuje Asystenta Google, a także płatności zbliżeniowe za pomocą Google Pay. Działa na smartfonach z systemem Android lub iOS
  • Tizen - System operacyjny oparty na Linuxie, który jest wykorzystywany w smartwatchach Samsunga. Wysoce funkcjonalny i zoptymalizowany. Smartwatche z Tizenem mogą być używane ze wszystkimi smartfonami, choć iPhone nie oferuje pełnej funkcjonalności.
  • Watch OS - zapewnia szeroki zakres funkcjonalności i różnorodność aplikacji. Przeznaczony tylko dla zegarków Apple Watch. Działa tylko ze smartfonami iPhone.

Producenci mogą korzystać z autorskich systemów operacyjnych - systemy te często różnią się od tych wymienionych powyżej. Dotyczy to często zegarków sportowych, ale także tańszych gadżetów. Nie zawsze jednak to najniższa cena decyduje o zakupie. Świetnym przykładem są produkty Xiaomi i Huawei (Lite OS), które korzystają z własnych rozwiązań i oferują szeroką funkcjonalność.

Na jaki wyświetlacz smartwatcha powinieneś zwrócić uwagę?

Wyświetlacz to jeden z najważniejszych aspektów smartwatcha. Ma on duży wpływ na wygląd i użyteczność smartwatcha. Wiele urządzeń wyposażonych jest w ekran dotykowy.

Oto najpopularniejsze jego rodzaje:

  • LCD
  • OLED
  • Amoled i Super Amoled
  • E-Ink

Wyświetlacze LCD i OLED/AMOLED są zdecydowanie najbardziej uniwersalne. Ekrany te są często wielokolorowe i wyglądają tak samo jak w smartfonach. Świetnie wyglądają na nadgarstku, oferują doskonałą jakość kolorów, głęboki kontrast, szczegółowość obrazów i informacji.

Wyświetlacze OLED są używane w zegarkach Apple Watch, podczas gdy SuperAMOLED jest używany w smartwatchach Samsunga.

Ostatnim rodzajem ekranu jest E Ink. E Ink to rodzaj technologii papieru elektronicznego, która może być również wykorzystywana w czytnikach e-booków. E Ink ma dwie główne zalety: można na nim czytać w świetle słonecznym i jest bardzo energooszczędny, co pozwala na bardzo długi czas pracy na baterii. Rozwiązanie to ma jednak swoje wady, m.in. brak możliwości obsługi zaawansowanych aplikacji i monochromatyczny wyświetlacz.

smartwatch

Bateria w smartwatchu

Czas pracy na baterii to ważna cecha, która wpływa na komfort noszenia smartwatcha. Pojemność baterii jest ograniczona ze względu na niewielkie rozmiary i wagę urządzenia. Jaka jest optymalna wielkość baterii? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ istnieje wiele czynników, które wpływają na rozdzielczość ekranu, aktywne funkcje oraz moduły komunikacyjne. Należy przyjąć, że lepsza jest większa bateria (co najmniej 200mAh).

Jednak w większości przypadków gadżet będzie wymagał ładowania co drugi dzień lub codziennie. Czas ten stopniowo wydłuża się do 3-4 dni, jeśli zegarek jest w pełni funkcjonalny.

Jaki jest najlepszy sposób na skrócenie czasu pracy baterii w smartwatchu?

  • Duży wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości i dużej jasności
  • Aktywna łączność Wi-Fi i LTE
  • Stary standard Bluetooth - starsza wersja niż 4.0
  • Aktywne funkcje dodatkowe: GPS, ciągłe powiadomienia i synchronizacja to tylko niektóre przykłady aktywnych funkcji.

Jaka ładowarka jest najlepsza do smartwatcha

Wiele z najnowszych smartwatchy można ładować bezprzewodowo (np. Apple Watch czy Samsung Galaxy Watch Active 2). Aby rozpocząć ładowanie, wystarczy położyć zegarek na ładowarce. Jest to najwygodniejsza opcja.

Inne modele muszą być podłączone w tradycyjny sposób za pomocą kabla USB, lub dedykowanej ładowarki.

Jakie funkcje posiada zegarek w smartwatchu?

Smartwatch to następca zegarka. Wyświetla on aktualną datę i godzinę. To tylko niewielka część z wielu możliwości, jakie posiada ten gadżet.

Oto najważniejsze funkcje i zastosowania smartwatcha:

  • Uzupełnienie smartfona - Korzystanie ze smartwatcha z ustawionymi powiadomieniami sprawia, że nie musimy tak często sięgać po nasz telefon. Wystarczy zerknąć na zegarek, aby sprawdzić, czy ktoś do nas dzwoni, od kogo otrzymaliśmy SMS-a lub maila, a także informacje o powiadomieniach z ważnych aplikacji. Dzięki temu będziemy zawsze na bieżąco i nigdy nie przegapimy żadnych ważnych powiadomień.
  • Odbieranie połączeń - Jeśli nie możemy lub nie chcemy sięgnąć po nasz smartfon, ktoś do nas dzwoni. Z poziomu smartwatcha możemy odebrać lub odrzucić połączenie. Jest to szczególnie przydatne, gdy mamy ograniczony zakres ruchów, np. w tramwaju, samochodzie, czy w pracy. Smartwatch może służyć jako mikrofon i głośnik, dzięki czemu możemy się ze sobą bezpośrednio komunikować.
  • Odbieranie wiadomości i powiadomień - Dzięki tej funkcjonalności możemy odczytać wiadomość tekstową, e-mail (w całości lub tylko nagłówek - w zależności od zaawansowania modelu), a także informacje z portali społecznościowych.
  • Odpowiadanie na wiadomości - za pomocą klawiatury ekranowej lub dyktując tekst wiadomości.
  • Funkcje sportowe - inteligentne zegarki często posiadają zaawansowane funkcje fitness, które mogą rejestrować aktywność sportową, np. inteligentne zegarki mogą być używane do śledzenia kroków, dystansu, spalonych kalorii, a nawet rejestrowania pulsu. Bardziej zaawansowane modele mogą być również wykorzystywane do pomiaru pulsu i rejestrowania parametrów snu. Zegarek sportowy to najlepszy wybór, jeśli szczególnie zależy Ci na funkcjach sportowych.
  • Prognoza pogody - Najszybszy sposób na sprawdzenie prognozy pogody bez sięgania po telefon
  • Kalendarz - Dodając wpisy do kalendarza, ułatwiamy sobie planowanie zadań. Przypomnienia sprawią, że nic nam nie umknie.
  • Sterowanie aparatem - Zamiast używać samowyzwalacza, możesz wyzwolić migawkę z poziomu smartwatcha, aby zrobić zdjęcie.

Smartwatch z NFC - płatności za pomocą smartwatcha

Do inteligentnego zegarka można dodać moduł NFC. Może on służyć do szybkiego parowania, bezprzewodowego przesyłania plików, ale jego głównym przeznaczeniem są płatności zbliżeniowe. NFC samo w sobie nie jest wystarczające.

Jeśli zależy Ci na płaceniu za pomocą smartwatcha, powinieneś sprawdzić, czy posiada on moduł NFC. Ponadto powinien mieć możliwość przyjmowania płatności zbliżeniowych.

Jak płacić za smartwatch? Proces jest taki sam jak w przypadku smartfonów. Możesz zapłacić w dowolnym terminalu z funkcją płatności zbliżeniowych, dodając kartę płatniczą.

Jest to szybki i wygodny sposób płacenia. Nie musimy sięgać do portfela ani wyjmować telefonu z kieszeni. Wystarczy, że podepniemy smartwatch do terminala.

Paulina

Zobacz również

KURTmedia to strona poświęcona najnowszym technologiom. Na naszym serwisie znajdziesz wszystko od smartfonów, smartwatchów, laptopów, po sprzęt do biura czy konsole. Śledź nas i bądź na bieżąco z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Cytat

I don’t care that they stole my idea… I care that they don’t have any of their own.

Nikola Tesla